Sastanak o saniranju posljedica poplava u Zadarskoj županiji

Posted On Ponedjeljak, 23 listopada 2017 15:27

Iznos popisane štete od poplava koje su u rujnu pogodile Zadarsku županiju je 322 milijuna kuna, a pola od toga odnosi se na štete na infrastrukturi koja je u vlasništvu gradova i općina, rekao je župan Zadarske županije Božidar Longin u Banskim dvorima u uvodu radnog sastanka s premijerom Andrejom Plenkovićem posvećenog procjeni šteta, dosad poduzetim i predstojećim koracima u njihovom saniranju te obeštećivanju poplavljenih gradova i općina. Longin je u uvodu sastanka izvijestio da je kišna fronta koja je u rujnu pogodila županiju bila duga 20 kilometara. "Štete su bile ogromne, dobar dio smo sanirali, ono najnužnije da se život može odvijati. Sad moramo napraviti korak dalje, a najprioritetniji su bolnica i poliklinika", rekao je Longin.

Naveo je da je šteta na županijskim cestama oko 17 milijuna kuna, a na općoj bolnici 7 milijuna kuna, u osnovnim i nekoliko srednjih škola više od 6 milijuna kuna, dok ukupni iznos popisane štete iznosi 322 milijuna kuna od čega je polovica na infrastrukturi u vlasništvu gradova, općina te županijske uprave za ceste. U taj iznos nisu uračunate štete na nerazvrstanim cestama.

Ističe da je najveći prioritet sanacija bujičnjaka te priprema za iduću turističku sezonu. "Da počnemo sada, tu smo negdje da možemo završiti do počeka sezone", rekao je Longin. Pritom posebno izdvaja grad Nin gdje su uništena oba mosta i ljudi koji žive na otoku trenutačno do svojih kuća idu preko privremenog mosta koji je napravila Hrvatska vojska. Problem su i uništene plaže jer su bujičnjaci "donijeli" milijune i milijune kubičnih metara materijala, a situacija je identična, osim u Ninu, i u općinama Privlaka, Sali i Ražanac, naveo je.

Uz predsjednika Vlade na sastanku je bio potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević, ministar financija Zdravko Marić, ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić, ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac, ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek te ministar zdravstva Milan Kujundžić.

Na sastanku su uz župana Zadarske županije Božidara Longina sudjelovali gradonačelnici i načelnici gradova i općina pogođenih poplavama - Zadra, Nina, Bibinja, Galovca, Kali, Kukljice, Novigrada, Pakoštana, Pašmana, Poličnika, Posedarja, Preka, Privlake, Ražanca, Sali, Starigrada, Sukošana, Svetog Filipa i Jakova, Vrsi i Zemunika Donjeg.

Sastanku je bio nazočan predstojnik ureda predsjednika Vlade Zvonimir Frka Petešić koji je imenovan koordinatorom za pomoć u sanaciji poplava u Zadarskoj županiji. On je kazao kako sredstva predviđena za elementarne nepogode nisu dovoljna za sanaciju šteta, te je ovaj sastanak bio prilika da se izvide mogućnosti na koji način uključiti sve resore kako bi se iznašla rješenja za sanaciju najhitnijih šteta.

Na današnjem sastanku u Banskim dvorima bili su još predsjednik Državnog povjerenstva za procjenu šteta od elementarnih nepogoda Josip Križanić, direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković, predsjednik Uprave Hrvatskih cesta Josip Škorić , Mile Fabijan ravnatelj Županijske uprave za ceste Zadarske županije, ravnatelj Opće bolnice Zadar Željko Čulina i predsjednik Upravnog vijeća ove ustanove Zoran Škrgatić.

Pročitano 1984 puta