Županijska skupština

Županijska skupština je predstavničko tijelo građana i tijelo Županije koje donosi opće i druge akte sukladno zakonu te obavlja i druge poslove u skladu sa ustavom, zakonom i statutom.

Skupština:

1. donosi Statut Županije;
2. donosi Poslovnik o svom radu;
3. donosi opće akte i druge odluke kojima se uređuju pitanja iz samoupravnog djelokruga Županije;
4. bira i razrješuje predsjednika i potpredsjednika Skupštine;
5. osniva i bira članove radnih tijela te imenuje i razrješuje druge osobe određene zakonom i drugim propisima;
6. određuje ustrojstvo i djelokrug upravnih tijela Županije;
7. osniva javne ustanove i druge pravne osobe za obavljanje gospodarskih, društvenih, komunalnih i drugih djelatnosti od interesa za Županiju;
8. donosi proračun i odluku o izvršenju proračuna;
9. donosi polugodišnji i godišnji izvještaj o izvršenju proračuna;
10. donosi odluku o stjecanju i otuđenju pokretnina i nekretnina Županije čija ukupna vrijednost prelazi 0,5%, odnosno čija je pojedinačna vrijednost veća od 1.000.000 (jedan milijun) kuna od iznosa prihoda bez primitka ostvarenih u godini koja prethodi godini u kojoj se odlučuje o stjecanju i otuđivanju pokretnina i nekretnina;
11. daje autentično tumačenje statuta i drugih akata koje donosi;
12. nadzire ukupno materijalno i financijsko poslovanje Županije;
13. daje suglasnost na zaduženja ustanova i pravnih osoba čiji je osnivač Zadarska županija;
14. obavlja i druge poslove koji su zakonom ili drugim propisom stavljeni u nadležnost Skupštine.

Sukladno članku 129. stavku 1. i 3. Poslovnika Županijske skupštine Zadarske županije („Službeni glasnik Zadarske županije“ broj 20/09, 6/13, 14/13) propisano je kako predstavnici udruga građana, građani i predstavnici sredstava javnog priopćavanja mogu pratiti rad Skupštine, ali ne smiju remetiti red i tijek sjednice (primjerice, glasno razgovarati, upotrebljavati mobitel i dr.).Ukoliko je broj osoba koje prate rad Skupštine veći od broja raspoloživih mjesta, predsjednik Skupštine određuje broj osoba koje mogu pratiti rad Skupštine.