Image
Image

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Sigurnost u turizmu

Posted On Četvrtak, 19 srpnja 2018 13:35

Ljeto je vrijeme godišnjih odmora, opuštanja i odlazaka na plažu, a počinitelji kaznenih djela koriste opuštenost i nepažnju turista.

U suvremenim uvjetima globalizacije sigurnost postaje osnovni preduvjet putovanja, odnosno važan čimbenik turističke ponude, a turistička potražnja je osjetljiva na nesigurne uvjete boravka u određenoj turističkoj destinaciji. Stoga se u ljetnim mjesecima povećavaju preventivne mjere policije u suradnji sa lokalnom zajednicom.

Vijeće za prevenciju kriminaliteta na području Zadarske Županije u suradnji sa PU zadarskom i TZ Zadarske županije i ove godine provodi aktivnosti iz preventivnog projekta „Sigurnost u turizmu Zadarske županije“.

Nositelji projekta su djelatnici Upravnog odjela za gospodarstvo, turizam, infrastrukturu i EU fondove Zadarske županije i policijski službenici za prevenciju Ureda načelnika PU zadarske, a u provođenju projektnih aktivnosti sudjeluju predstavnici Upravnog odjela pomorsko dobro, more i promet  Zadarske županije, predstavnici Odjela za turizam i komunikacijske znanosti Sveučilišta u Zadru, predstavnici Agencije za razvoj Zadarske županije – ZADRA NOVA, Lučke kapetanije Zadar, HGK Županijske komore Zadar, policijski službenici nadležnih policijskih postaja na području PU zadarske i zaposlenici svih turističkih zajednica na području Zadarske županije.

            Cilj projekta je podizanje razine samozaštitnog ponašanja građana i turista te njihove informiranosti kako bi smanjili mogućnost  da postanu žrtvom kaznenog djela.

Kako bi postigli zadane ciljeve  policijski službenici za prevenciju Ureda načelnika PU zadarske educiraju iznajmljivače u privatnom smještaju, zaposlenike turističkih zajednica i drugih subjekata koji sudjeluju u projektu o važnosti ponašanja svakog pojedinca kako bi spriječili neželjene posljedice.

            Policijski službenici nadležnih policijskih postaja održavaju sastanke sa predstavnicima stanara iz objekata po stambenim četvrtima, obilaze objekte za smještaj turista i turističke zajednice, te informiraju osobe treće životne dobi.

            Isto tako, treću godinu za redom, provodi se anketiranje iznajmljivača u privatnom smještaju i turista kako bi se temeljem odgovora iz anketnih upitnika utvrdili stavovi građana, iznajmljivača i turista o sigurnost te kako bi ih se potaknulo na pojačani oprez prilikom turističkog boravka na području Zadarske županije.

            U okviru projekta tiskani su letci na devet svjetskih jezika – hrvatskom, engleskom, njemačkom, talijanskom, mađarskom, poljskom, japanskom, a od ove godine i na kineskom te korejskom  jeziku.

            Letci sadrže savjete o samozaštitnom ponašanju, kao i važne telefonske brojeve na kojima se može zatražiti pomoć, ukoliko se kazneno djelo ipak dogodi jer povećan broj ljudi u prostoru izaziva gužvu te se istovremeno povećava broj kaznenih dijela koji za posljedicu imaju nesigurnost u destinaciji.

Osoba koja postane žrtva kaznenog djela u pravilu trpi materijalnu štetu, ali ta osoba u najvećem broju slučajeva trpi i psihičko opterećenje, ne osjeća se više sigurnom i očekuje da se kazneno djelo u svakom trenutku može ponoviti te je za očekivati da se takva osoba u pravilu  više neće vratiti u turističku destinaciju u kojoj je bila oštećena i za koju je vežu negativne emocije.

Stoga opreza nikad dosta, a o preventivnom ponašanju jednako treba educirati  i domaćine i goste turističke destinacije.

Multidisciplinarnim pristupom rješavanja problema sigurnosti, upravo  provođenjem  projekta „Sigurnost u turizmu Zadarske županije“ nastoje se poboljšati  standardi sigurnosti u Zadarskoj županiji. Za sigurnost destinacije iznimno je važna suradnja između policije, građana i drugih subjekata u lokalnoj zajednici.

U preventivne aktivnosti uključeni su i strani policajci koji borave na području Zadarske županije u sklopu međunarodne policijske suradnje. Ove godine uz mađarske i poljske policajce na području naše županije borave i njemački policajci.

U tu svrhu upravo je i osnovano Vijeće za prevenciju kriminaliteta na području Zadarske županije koje između ostalog koordinira rad svih tijela zaduženih za sigurnost ljudi i imovine, a tijekom proteklih nekoliko godina uspješno provođenje određenih preventivnih programa, projekata i aktivnosti u suradnji više lokalnih subjekata pokazalo je dobru praksu i odobravanje ciljanih skupina.

NOSITELJI PROJEKTA IZ ZADARSKE ŽUPANIJE:

UO ZA GOSPODARSTVO, TURIZAM, INFRASTRUKTURU I EU FONDOVE

Lovro Jurišić, mag.ing.el. – pročelnik i

UO ZA POMORSKO DOBRO, MORE I PROMET

Krešimir Laštro, dipl. iur. - pročelnik

NOSITELJ PROJEKTA IZ PU ZADARSKE

  1. sc. Ivana Marić – policijska službenica

za prevenciju Ureda načelnika PU zadarske

 

 

Pročitano 1981 puta

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA