Proslava uoči Dana policije i blagdana svetog Mihovila

Posted On Četvrtak, 26 rujna 2019 16:14

Uoči Dana hrvatske policije i blagdana svetog Mihovila, Policijska uprava zadarska organizirala je svečanu proslavu. Program je započeo odavanjem počasti poginulim pripadnicima policije i hrvatskim braniteljima na zadarskom Gradskom groblju uz misu zadušnicu u crkvi sv. Mihovila.

Potom je na terminalu luke Gaženica upriličen središnji dio proslave uz tradicionalnu dodjelu priznanja.

Osvrnuvši se na poslove Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar koja se od nedavno nalazi u luci Gaženica, načelnik Maksimilijan Surić kao poseban izazov za graničnu policiju izdvaja aktualnu migracijsku krizu:

„ Stoga granični policajci ove policijske postaje aktivno sudjeluju u FRONTEX-ovoj zajedničkoj operaciji Poseidon Sea u Helenskoj Republici u Grčkoj i Sjevernoj Makedoniji kao i na području RH uz zelenu granicu sa susjednim državama.“, rekao je Surić.

„Kroz minutu šutnje u meni je zadrhtao ponos. Hrvatska policija i PU zadarska nastajali su u teškim i bremenitim vremenima za cijeli hrvatski narod. Ne mogu da ne spomenem ulogu svih onih koji su u tim sudbonosnim počecima ponudili sebe na čelnim mjestima ove institucije, a jedan od tih je legendarni Đuro Župan. Sigurnosne odluke sve su teže i kompleksnije. Danas, i najmanji propusti mogu imati neslućene razmjere i brojne žrtve. Zato se sustavi kao što je naš, moraju prije svega temeljiti na stručnosti“, istaknuo je u svom govoru načelnik PU zadarske Anton Dražina.

Važnost policije u brendiranju Hrvatske kao sigurne destinacije naglasio je i župan Božidar Longin.

„Upravo je jedan od kriterija za dodjelu nagrade za kruzersku luku godine bila sigurnost. Sigurnost je naš brend, a policija je značajan kotačić toga“, istaknuo je Longin i dodao kako Zadarska županija od svog osnutka ima odličnu suradnju s PU zadarskom.

„Iza nas je niz zajedničkih projekata, od onih vezanih za sigurnost djece u prometu, preko tradicionalne biciklijade Od Branimira do Branimira do niza posjeta sadašnjih i bivših visokih domaćih i stranih državnih dužnosnika. Županija je kroz svoje godine postojanja i financijski pomogla PU zadarsku, a najnovija suradnja je ostvarena Sporazumom o sufinanciranju uređenja poslovnog prostora u bivšoj vojarni Stjepana Radića, u koji će se smjestiti Prva policijska postaja. Mi ćemo se s lokalne i regionalne razine nastaviti truditi da i naša policija ima što bolje uvjete za rad, a jedan od primjera kvalitetne suradnje svakako je Luka Gaženica. Ovdje je naša pomorska policija pronašla svoj novi dom i ima idealne uvjete za rad.“, rekao je župan Longin. Zahvalio je  načelniku PU zadarske i svim njegovim djelatnicima na uvijek dobroj i pouzdanoj suradnji te svim djelatnicima PU zadarske čestitao  Dan policije, upućujući posebnu čestitku onima koji su se dokazali kao najbolji u obavljaju teške i odgovorne zadaće.

Osim kvalitetne suradnje s jedicama lokalne samouprave, čelni čovjek zadarske policije posebno je iskazao ponos na svoj tim. „ U godinu dana 20 press konferencija, na kojima su uglavnom predstavljeni rezultati značajnijih istraživanja, itekako govore o kvaliteti kadra kojeg ova PU ima. Boru Mršića, voditelja Službe kriminalističke policije već su upoznali mnogi koji su trebali, a oni koji su trebali, a nisu - upoznat će. Ali Mršić, kao i Dražina, Perinčić, Poljak - Jurinčić ili bilo koji drugi rukovoditelj iz PU zadarske nije sam. Iza nas stoje vrijedni ljudi s velikim integritetom, ljudi u koje se treba ugledati, istaknuo je načelnik PU zadarske otkrivajući kako je upravo njihova djelatnica ove godine osvojila nagradu na nacionalnoj razini. Riječ je Sandri Rončević, policijskoj službenici za analizu rizika, koja je nominirana za nagradu HTZ-a "Čovjek - ključ uspjeha u turizmu" u kategoriji policajac, odnosno policajka godine.“, rekao je Dražina

Rončević je danas uručena i zahvalnica PU zadarske. Osim nje za predan pohvaljeni su Mate Prtenjača i Dominik Čolak iz II Policijske postaje Zadar, Ljiljana Gašperov - Dujmović iz Službe kriminalističke policije te Dejan Sarka iz Postaje granične policije Gračac. Priznanja za doprinos u provođenju projekta međunarodne policijske suradnje - Sigurna turistička sezona dobili su Antonia Radeljić, policijska službenica za graničnu kontrolu, mornari Mario Filipović i Gojko Burčul, policajac iz PP Biograd Ivan Mrđen, policijski službenik za stručno usavršavanje policije Zvonimir Batur, voditelj Odjela za javni red Marijo Tokić te voditelj službe policije Božidar Budiša. Oni su doprinijeli sigurnosti stranih turista u zajedničkim ophodnjama s poljskim, mađarskim i kineskim službenicima.

Zadarska policija danas je zahvalila i vanjskim suradnicima pa i dobrim susjedima. Naime, u protekle dvije godine ova Policijska uprava bila je suočena s izravnim napadom na svoje prostore u Ulici bana Josipa Jelačića, što je dovelo do niza aktivnosti za koje su stanari susjedne zgrade iskazali veliko razumijevanje i maksimalnu toleranciju. Policiji su pomogli i dr. Goran Šapina, i to pri opremanju trim kabineta, te SC Višnjik koji im je posljednje dvije godine davao prostore za održavanje Dana otvorenih vrata. Da policiji uvelike pomažu građani, pokazuje i primjer zaštitara Nevena Žunića. On je van radnog vremena odigrao ključnu ulogu u pravovremenom koordiniranju akcije zatjecanja i uhićenja više lopova ispred trgovačkih centara.

Pročitano 2042 puta