Osnovana zadruga "Ecroaroma" za uzgoj aromatičnog bilja

Počeli smo animirati ljude jer u okolici Zadra ima jako puno starijih seoskih kućanstava. Ljudi nemaju prihoda, a prva ideja je bila da im se pomogne koristeći njihovu zemlju uz plaćanje zakupa, kaže Krešimir Reča, voditelj zadruge Ecroaroma

"Ecroaroma" nova je poljoprivredna zadruga osnovana pod okriljem Agencije za ruralni razvoj Zadarske županije(AGGRA). Njena glavna djelatnost je uzgoj, sakupljanje, prerada i prodaja smilja, te ostalog ljekovitog i aromatičnog bilja.

Ideja o osnivanju zadruge, koja će okupiti sve zainteresirane za bavljenje ovom vrstom poljoprivrede razvijala se godinu dana, potvrdili su to i pokretači projekta Nino Sorić, voditelj Odjela za potporu malom i srednjem poduzetništvu u AGGRA-i i Krešimir Reča predsjednik novoosnovane zadruge.

- Priča je nastala spontano u AGGRA-i. Počeli smo animirati ljude, jer u okolici Zadra ima jako puno starijih seoskih kućanstava, gdje su zbog odlaska mladih ljudi, ostali stari koji imaju dosta velike komade zemlje. Ljudi nemaju prihoda, a ideja je bila da im se pomogne koristeći njihovu zemlju uz plaćanje zakupa. Prvi korak je bio da okupimo one koji već nešto rade, imaju zemlju kako bi im dali podršku kroz marketing i stručnu pomoć. Obrovac je poznat po količini smilja koja se proizvodi i zato smo odredili da sjedište zadruge bude baš ondje. Mi sada već imamo pokazne parcele, na kojima se uzgaja smilje. Ono je jako traženo, a ima i prednost jer je poludrača, koja raste sama od sebe i može se obnoviti. Smilje se destilira i prednost je što se može prodavati kad se postigne najbolja cijena, tvrdi Reča.

Planovi zadruge su da se u ovoj godini proširi asortiman proizvoda, a suradnja s hotelima na obali je već ostvarena. Kako u Fondu za ruralni razvoj ima dovoljno novca za ovakve projekte u zadruzi i Agenciji drže da će uspjeti financirati uzgoj i preradu smilja.

- Imamo trenutno 50 članova. Važno je da oni imaju dosta zemlje, na kojoj i inače, smilje raste. Javljaju nam se brojni pojedinci koji se žele baviti ovim poslom. Imat ćemo i svoje površine kao zadruga, ali i pojedinačno. Plan nam je u sljedeće dvije godine imati 200 hektara površine. Kad odradimo prve korake i dobijemo solidnu financijsku potporu, postojat će mogućnosti i za otkup. Za sadnju jednog hektara smilja potrebno je izdvojiti od 50 tisuća na više ovisno o tome na kojoj se lokaciji sadi. Posao nije jednostavan, ljudi nisu svjesni što to znači posaditi plantažu smilja,zaključio je predsjednik zadruge. Zadruga se trenutno organizira u svim važnim segmentima pa je imenovana i upraviteljica, dok će se tijekom vremena raditi paralelno na marketingu i plasmanu proizvoda koji će se voditi sistemom direktne prodaje.

Uloga AGGRA-e je upravo poticanje u realizaciji projekata, a ovaj je prema Sorićevim riječima vrijedan potpore. Uz uzgoj smilja ovaj projekt obuhvaća i ostale aromatične biljke koje imaju svoje prirodno stanište na zadarskom području.
 
>