Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

U Zadru još dvije osobe pozitivne na korona virus

Posted On Ponedjeljak, 23 ožujka 2020 12:36

„U ovom trenutku imamo 617 ljudi u samoizolaciji, 161 samoizolacija je završena, a jučer imamo manji broj ljudi koji su stavljeni pod nadzor, njih 13“, rekao je voditelj epidemiološke službe dr. Alan Medić, a potom i izvijestio o dva novooboljela na zadarskom području.
„Od dvije novooboljele osobe jedan je 63 godišnji muškarac, koji je boravio u inozemstvu, a smješten je u odjelu COVID-a. Druga osoba koja je pozitivna, ali nije oboljela, znači, ona je asimptomatski kliconoša, je naša specijalizantica na pedijatriji, koja je bila na specijalizaciji u KBC-u Rebro. Ono što je dobra stvar je da je radila samo jedan dan, u subotu, i kad je njezin kolega dojavio iz Zagreba da je obolio, mi smo odmah isključili kolegicu sa posla i isti dan smo stavili pod nadzor, odnosno samoizolaciju sve njezine bliske kontakte. Također je dobro da se za vrijeme rada doktorica pridržavala svih pravila struke, imala zaštitnu masku i rukavice,“ rekao je dr. Alan Medić.
„Sada imamo ukupno 4 pozitivna pacijenta, ukupno je provedeno 49 testiranja, a u ovome trenutku čekamo još 5 nalaza. Dvoje pacijenata na odjelu COVID su stabilno. Moram napomenuti da imamo još jednog sumnjivog pacijenta koji je u dva navrata testiran. Test je bio graničan, s obzirom da dolazi iz sredine u kojoj je izolirano više pozitivnih pacijenata do danas poslijepodne očekujemo i taj nalaz.“, rekao je dr.Željko Čulina, ravnatelj Opće bolnice Zadar.
Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo u Zadru Zoran Škrgatić rekao je da Zavod za javno zdravstvo već dva tjedna radi na način da su sve službe i djelatnici Zavoda stavljeni u službu borbe protiv koronavirusa , da u dvije smjene imaju organizirane službe 7 dana u tjednu, a u tijeku noći pacijenti mogu doći do epidemiologa koji je na raspolaganju. „Iako znate da Zadar i Zavod za javno zdravstvo nije stavljen na listu laboratorija koji provode testiranja na koronavirus, 13. veljače ove godine sam dao nalog da se pokrene postupak nabave potrebnih testova kako bi i mi mogli krenuti na testiranja na koronavirus. Zavod za javno zdravstvo Zadar je prva akreditirana služba u Hrvatskoj i imamo u funkciji aparat vrhunske tehnologije koji u 2 sata može dati 24 nalaza za 24 pacijenta. Iako smo testove trebali dobiti danas, u ovoj gužvi koja je nastala očito da imaju problema u isporuci, tako da sada tražimo način da Zadar što prije dobije te testove.“, rekao je Škrgatić

U uvodu konferencije načelnik Stožera civilne zaštite Zadarske županije Šime Vicković rekao je kako je veliki broj upita županijski Stožer primio od vlasnika nekretnina koji iz drugih gradova žele doći na zadarsko područje , posebno iz Zagreba nakon jučerašnjeg potresa. Oni se moraju evidentirati u općinske ili gradske stožere, dodao je.
„Ti ljudi mogu ići u svoje nekretnine pod uvjetom da se prethodno prijave u Stožer općine ili grada na područje gdje dolaze i naravno da nisu pod rješenjem o samoizolaciji, ako su bili u kontatku sa zaraženom osobom“- kazao je Vicković.
Vezano uz Odluku o zabrani kretanja između gradova rekao je da svi ljudi koji putuju na svoja radna mjesta mogu dobiti potvrdu od svog poslodavca sa imenom i prezimenom te OIB-om i lokacijom na kojoj radi, uz preduvjet da se pridržavaju svih propisanih epidemioloških mjera.

Glasnogovornica PU Zadarske Ivana Grbin rekla je da su sve raspoložive snage na terenu i prilikom zaticanja ljudi koji se druže na javnim prostorima naredit će se da se raziđu i upute svojim kućama. Ukoliko ne postupe po zapovijedi policijskog službenika mogu biti i kažnjeni. „Policijski službenici rade po dojavama i neposrednim svojim opažanjem, u posljednja 24 sata bilo je 14 dojava o kršenju mjera samoizolacije, a utvrđeno je 1 kršenje mjere o čemu je obaviješten nadležni sanitarni inspektor.“, rekla je Grbin.

Pročitano 2692 puta

Zadnje objave

siječnja 06, 2022

Županova čestitka episkopu dalmatinskom povodom pravoslavnog Božića

U povodu pravoslavnog Božića koji se slavi u petak, 7. siječnja župan Božidar Longin…
siječnja 06, 2022

Župan Longin posjetio graničnu policiju: Sigurnost je brend Zadarske županije

Župan Božidar Longin i zamjenik župana Šime Vicković u pratnji načelnika Policijske…
Betlehemsko svjetlo mira i ove je godine stiglo u Zadarsku županiju
prosinca 23, 2021

Betlehemsko svjetlo stiglo u Zadarsku županiju

Betlehemsko svjetlo mira i ove je godine stiglo u Zadarsku županiju. Mladi izviđači iz…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA