Upravni odjel za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i komunalne poslove

Program praćenja stanja okoliša i onečišćenja obalnog i morskog područja Zadarske županije

U provedbi mjera i ciljeva utvrđenih Studijom korištenja i zaštite mora i podmorja Zadarske županije te Programa praćenja stanja okoliša i onečišćenja obalnog i morskog područja, kao glavnog programa, te sektorskih Programa praćenja stanja okoliša za područje marikulture, luka otvorenih za javni promet i luka posebne namjene te otpadnih voda na području županije, u sklopu Integralnog upravljanja obalnim područjem Zadarske županije kao procesom koji uključuje cjelovitu procjenu, postavljanje ciljeva, planiranje i upravljanje obalnim sustavima i resursima te predstavlja živi i kontinuirani proces za postizanje održivog razvoja, 2007. godine započeto je cjelovito praćenje pokazatelja mjerenja na ukupno 70 referentnih točaka određenih programima. Od 2020. godine praćenje se provodi po proširenom programu s mjerenjem na 90 referentnih točaka uz uzimanje uzoraka na dvije dubine – površina i dno. Izmjene parametara i nekih lokacija mjerenja rezultat su preporuka Zavoda za javno zdravstvo i UO za pomorsko dobro, more i promet zbog izmijenjenog stanja u prostoru.

1. Izvješće za 2019. godinu
  2. Izvješće za 2021. godinu