HRVATSKA AKADEMIJA ZNANOSTI I UMJETNOSTI, ZAVOD ZA POVIJESNE ZNANOSTI

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Zavod za povijesne znanosti

U Zavodu za povijesne znanosti HAZU u Zadru nalazi se Pomorska zbirka koja je nastala 1958. godine zahvaljujući nastojanju djelatnika tadašnjeg Instituta za historijske i ekonomske nauke JAZU u Zadru, osobito dr. Vjekoslava Maštrovića, kako bi se unutar ove ustanove prikupljali predmeti koji svjedoče o razvoju pomorstva, ribarstva i marikulture na tlu sjeverne Dalmacije od prapovijesti do danas.
Iako je na početku zamišljen kao muzej, nikada to stvarno nije i postao, već je od svoga začetka djelovao kao Pomorska zbirka u sastavu Instituta, i to u okviru njegova Odsjeka za povijest pomorstva

Budući da Muzej kao sastavni dio Instituta nije imao stalnog uposlenika, za njegovo djelovanje, odnosno čuvanje i prikupljanje njegova inventara, od početka su bili zaduženi djelatnici Instituta na čelu s njegovim direktorom dr. Vjekoslavom Maštrovićem.

U izložbenim dvoranama Stalna pomorsko-povijesna izložba bila je postavljena ovim kronološkim redom:
a) Prapovijesno i antičko razdoblje,
b) Razdoblje starohrvatskog pomorstva,
c) Razdoblje jedrenjaštva,
d) Razdoblje parobrodarstva,
e) Razdoblje suvremenog motornog brodarstva (s posebnom cjelinom o tragediji tankera Petar Zoranić).

Ispred institutske zgrade je postavljena i zbirka željeznih brodskih sidara.

Evidencija muzealnog fonda zbirke je vođena po sljedećim zbirkama: I. Sidra, II. Brodski dijelovi i ukrasi, III. Oružje, IV. Slike, grafike i crteži (Ikonografija), V. Instrumenti za plovidbu, VI. Brodska oprema, VII. Modeli brodova, VIII. Stradali tanker Petar Zoranić, IX. Zemljopisne karte i globusi, X. Pomorske uspomene, XI. Ribarski predmeti, XII. Arhiv, XIII. Knjižnica.

Dana 27. prosinca 1972. izvršen je upis Pomorskog muzeja kao spomenika kulture u Registar pokretnih spomenika kulture Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Splitu. Komisija Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Splitu utvrdila je da navedeni predmeti imaju svojstva spomenika kulture i spadaju u I. kategoriju spomenika.

Zbirka je tijekom godina upotpunjavana novim muzejskim predmetima i sada posjeduje oko 400 eksponata i intencija je njene nadogradnje s novim primjercima. 

Među vrijednim primjercima zbirke valja spomenuti: Ladvu/monoksil, rimska sidra (1. - 3. st.), staro hrvatsko sidro iz 10. st., model starohrvatskog broda Sagene iz 10. st., brodski top iz 16. st., grafike iz 17. st., terestički i astronomski globus iz 18. i 19. st., razne umjetničke slike od 18. do 20 st., makete brodova, pomorske isprave i službene pomorske objave, fotografije i slike i drugo. Najveći dio eksponata je sa zadarskog područja i područja sjeverne Dalmacije.

Zbirka je na početku bila smještena u trima prizemnim prostorijama zgrade Zavoda

koje su za potrebe Stalne pomorske izložbe preuređene u izložbene dvorane.
Nažalost, zbog organizacijskih, administrativnih, materijalnih i kadrovskih razloga rad na zbirci je s vremenom zamro, tako da kroz osamdesete i devedesete godine prošlog stoljeća ona uopće nije rasla, iako je svih tih godina bilo moguće posjetiti Stalnu pomorsku-povijesnu izložbu.

Godine 2002., zahvaljujući nastojanjima uprave Zavoda za povijesne znanosti HAZU u Zadru te Odbora za revitalizaciju Pomorskog muzeja u Zadru, kao i izravnoj pomoći Grada Zadra, zbirka je preseljena iz zgrade Zavoda u adaptirane prostore pokrajnje zgrade gdje su stvoreni uvjeti za njeno ponovno oživljavanje. Izložena Pomorsko-povijesna zbirka je u toj zgradi bila podijeljena u tri izložbene dvorane, i to poštujući njezinu raniju kronološku postavu, dok je ispred ulaza postavljena zbirka željeznih sidara.

Zbog derutnosti tog prostora 2012. je dio eksponata ustupljen Narodnom muzeju Zadar na posudbu, a 2017. godine je, nakon obnove podrumskih prostorija u glavnoj zgradi Zavoda, ponovno vraćen u Zavod za povijesne znanosti HAZU u Zadru.
Zbirka je otvorena za javnost i može se posjećivati s najavom u grupama ili pojedinačno, a do sada su je pogledale tisuće posjetitelja iz Hrvatske i inozemstva.

Dana 21. svibnja 2019., u Zavodu za povijesne znanosti HAZU predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti akademik Velimir Neidhardt, rektorica Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Dijana Vican, župan Zadarske županije Božidar Longin i gradonačelnik Grada Zadra Branko Dukić potpisali su Pismo namjere o osnivanju Hrvatskog muzeja maritimne kulture u Zadru.

                                       (Autorica: dr. sc. Grozdana Franov-Živković)

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

Image

DIZAJN I ODRŽAVANJE: Point Web Factory

     Maritimna kultura zadarskog kraja u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti