SOLANE

Jedna od najstarijih gospodarskih grana

Uzgoj soli na zadarskom području jedna je od najstarijih gospodarskih grana koja se proteže još u rimsko doba. O tome nam svjedoči rimska zapornica koja se i danas nalazi u ninskoj solani. 

Dugu tradiciju proizvodnje soli zadarski kraj duguje vrlo povoljnim klimatskim uvjetima za uzgoj soli.  O tome nam svjedoči rimska zapornica koja se i danas nalazi u ninskoj solani. Dugu tradiciju proizvodnje soli zadarski kraj duguje vrlo povoljnim klimatskim uvjetima za uzgoj soli.
Osim solana u Ninu i na Pagu u Dinjiškoj, Povljani, Vlašićima i Staroj Novalji, u srednjem vijeku poznate su bila solane na Dugom otoku smještene na njegovom sjeverozapadnom dijelu u uvali Solišćica.
Danas su na zadarskom području aktivne dvije solane: Solana Nin i Solana Pag.

Solana Nin

Solana Nin prostire se na površini od 55 hektara, smještena je u plitkoj laguni Ninskog zaljeva. I danas se sol proizvodi na tradicionalan način. Sezona žetve soli traje u prosjeku šezdesetak dana. U krugu solane nalaze se Kuća soli i Muzej soli u kojima se može prošetati kroz prošlost, ali i vidjeti sadašnjost kroz maketu prirodnog rezervata. 
O važnosti proizvodnje soli zbog činjenice da se sol može koristiti za konzerviranje hrane pisao je još Alberto Fortis u svom djelu Put po Dalmaciji u kojem za Nin navodi …da se tu u uzgajališta uvedu bolji načini ribolova, mogle bi se marinirati ili usoliti mnoge tisuće jegulja koje bi poslužile našoj unutrašnjoj trgovini i uštedjele barem dio novaca što ga država izdaje u dobavu inozemnih usoljenina. Ninjani žive sa solanom promičući svoju tradiciju ručnog uzgoja soli pa otvaraju vrata solane u lipnju, srpnju i kolovozu organizirajući Dane otvorenih vrata te u kolovozu Festival soli.

Solana Pag

Solana Pag najveći je proizvođač soli u Republici Hrvatskoj nastavljajući tisućljetnu tradiciju uzgoja soli na otoku Pagu. Solana Pag zauzima površinu od 225 hektara. Na otoku Pagu proizvodnja soli i u prošlosti je bila najintenzivnija. Prvi pisani zapisi postoje još iz 9. stoljeća mada se smatra da proizvodnja datira još iz rimskog doba. Alberto Fortis u Putu po Dalmaciji navodi kako je 1774. godine …najvažniji otočki proizvod sol te da dio solana pripada vladi, ostatak privatnim vlasnicima,
one se svake godine popravljaju pa stoga javna uprava pozajmljuje novac vlasnicima koji ga žele i koji bez te pomoći ne mi mogli obaviti potrebne popravke. Navodi i kako je laguna u kojoj leže solane duga četiri milje i oko pola milje široka te se u njoj nalaze iste vrste ljuskara kao  u mletačkim lagunama. Prvi magazini soli sagrađeni su u Pagu u 17. stoljeću. Godine 1908. Austro-Ugarska je pustila u pogon objedinjenu solanu. Do tada je na području Paga bilo preko stotinu manjih solanica. Tvornica soli u Pagu sagrađena je 1980. godine što je označilo i modernizaciju u proizvodnji. Paška sol nosi zaštićenu oznaku izvornosti na razini Europske unije od 2019. godine.

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

Image

DIZAJN I ODRŽAVANJE: Point Web Factory

     Maritimna kultura zadarskog kraja u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti