AKVAKULTURA ZADARSKE ŽUPANIJE

Akvakultura Zadarske županije

Prvi podaci o uzgoju riba vezuju se za uzgoj ribe u ribnjacima i datiraju još iz rimskog doba. Bilježeći svoja opažanja o Vranskom jezeru na putovanju po Dalmaciji, Alberto Fortis u knjizi Put po Dalmaciji zapisao je 

...Jegulje, kojih tu ima u golemim količinama i koje su prepuštene slabu umijeću okolnih ribara, pružile bi našoj unutrašnjoj trgovini nezanemariv broj bačava kad bi ondje mudro bile zatvorene u uzgajalištima, a u prikladno vrijeme uhvaćene da se usole ili mariniraju... Vransko je jezero najdulje od svih jezera što su nedaleko od mora, pa je stoga najdostojnije da ga osobito uzmu u obzir poglavarstva koja upravljanju našom trgovinom te uzgojem i povećanjem domaćih proizvoda

U knjizi Ribanje i ribarske sprave pri istočnim obalama Jadranskoga mora (1903.) Petar Lorini napisao je kako na zadarskom području postoji 25 posebnih ribnjaka u koja nisu  ubrojena privatna gojilišta kamenica… Umjetno se gojenje ribe odnosi na same ciple lovrate i jegulje. Konali su privatno dobro pojedinaca ili pripadaju općini koja ih unajmljuje

Zadarska županija nosi epitet vodeće županije na području akvakulture.

Prva sjednica Županijske skupštine održana je 16. travnja 1993. godine, a već 3. lipnja 1994. godine Skupština donosi Odluku o određivanju pomorskog dobra za umjetan uzgoj ribe i drugih morskih životinja. Tom su Odlukom određena područja na kojem se mogu podizati naprave za uzgoj ribe i drugih morskih životinja te uvjeti i vrijeme korištenja pomorskog dobra. Kao područja na kojima se mogu podizati naprava za uzgoj ribe i drugih morskih životinja određene su: na Dugom otoku uvala Dumboka, ispred Sali, uvala ispred naselja Luka, Soline i Pantera, na otoku Ižu uvala Dumboka i Svežine te na otoku Ugljanu lokacija između Bisaga i Kurtinog školja. Temeljem te Odluke dana 23. 3. 1995. godine Županijska skupština Zadarske županija donijela je prvu odluku o koncesiji za uzgoj ribe.

Potaknuta rastućim trendovima u turizmu i intenzivnijim razvojem akvakulture, Zadarska županija, sa željom za unapređenjem sustava planiranja održivog razvoja, pokrenula je proces Integralnog upravljanja obalnim područjem Zadarske županije 2002. godine izradom Studije korištenja i zaštite mora i podmorja na području Zadarske županije. Temeljem Studije korištenja i zaštite mora i podmorja na području Zadarske županije, Prostornim planom Zadarske županije određena su područja lokacija akvakulture za uzgoj školjki, uzgoj bijele i plave morske ribe na način da je područje županije podijeljeno u četiri vrste zona: područja određena za marikulturu, područja u kojima akvakultura ima visoki prioritet, ali se dozvoljavaju i druge djelatnosti, područja u kojima se pod određenim uvjetima dozvoljavaju ograničeni oblici akvakulture i u kojima ona služi kao dopunski sadržaj drugim dominantnim djelatnostima i područja koja nisu pogodna za akvakulturu.

Danas je Zadarska županija davatelj 16 koncesija za uzgoj školjaka,

2 koncesije za uzgoj školjaka i bijele ribe (polikultura), 12 koncesija za uzgoj plave ribe te 16 koncesija za uzgoj bijele ribe.

Najveći uzgajivači plave ribe su Kali tuna d. o. o., Kali i Jadran tuna d. o. o., Biograd na Moru, a bijele ribe Cromaris d. d.

Kali tuna d. o. o. utemeljena je 1996. godine u Kalima na otoku Ugljanu. Utemeljili su je hrvatski povratnici iz Australije  koji su prenijeli i know how o uzgoju tuna. Kali tuna d. o. o. smatra se pionirom djelatnosti kaveznog uzgoja atlantske plavoperajne tune na Mediteranu.

Jadran Tuna d. o. o. je osnovana 1997. godine sa sjedištem u Biogradu na Moru. U vlasništvu je ribarskih obitelji koje predstavljaju tradiciju i povijest hrvatskog ribarstva.

Cromaris d. d. nastao je 2009. godine spajanjem Cenmara d.o.o., rovinjske Marimirne d. d., Marikulture Istra d. o. o. i Bisage d. o. o. Cromaris više od 80 % proizvodnje plasira u inozemstvo, a riba uzgojena na Cromarisovim uzgajalištima prisutna je na području cijele Europe. Godine 2015. Cromaris d. d. je u Ninu, na mjestu starog, otvorio jedan od najsuvremenijih pogona za mrijest mediteranske ribe.

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com

Image

DIZAJN I ODRŽAVANJE: Point Web Factory

     Maritimna kultura zadarskog kraja u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti