Prva e- sjednica Skupštine Zadarske županije

U četvrtak, 9. ožujka 2017. godine , vijećnici Skupštine Zadarske županije održali su prvu  e-sjednicu na kojoj su umjesto papirnatih materijala koristili elektroničke materijale putem tablet uređaja.
Novina je to koja je usvojena prošle godine Izmjenama i dopunama poslovnika Županijske skupštine, a realizirana je kako je i planirano u prvom kvartalu ove godine.

S ovim projektom Županija nastavlja sa aktivnostima vezanim za informatizaciju svojih poslovnih procesa koje kontinuirano provodi proteklih nekoliko godina (e-sjednica kolegija župana, e-pisarnica, službeni glasnika online itd.)

Do uvođenja elektroničkih materijala , Zadarska je županija po sjednici dostavljala oko 80 materijala na različite adrese.  Osim vijećnicima materijali su se dostavljali  dužnosnicima, pročelnicima, predstavnicima nacionalnih manjina u Zadarskoj županiji, Savjetu mladih u Zadarskoj županiji, saborskim zastupnicima izabranim iz Zadarske županije te svim političkim strankama koje imaju svoje članove u Županijskoj skupštini. Takav poslovan proces uzrokovao je  veliku potrošnju papira i tonera te troškove pakiranja i dostave.

Prema okvirnim izračunima godišnje se tako  za pripremu sjednica Županijske skupštine i njenih radnih tijela printalo, pakiralo i dostavljalo   oko 160 000 listova papira obostrano.

Cilj  uvođena e-sjednica je financijska ušteda u proračunu, racionalizacija troškova i veća učinkovitost u procesu pripreme i održavanja sjednica, veća transparentnost rada Skupštine i njenih radnih tijela. Posebno se naglašava postizanje ekološki osviještenog poslovanja kroz smanjenu potrošnju papira, prestanak upotrebe kopirnih strojeva i fizičke dostave materijala

Materijali  se sada  vijećnicima dostavljaju isključivo u elektroničkom obliku, i za tu svrhu su  im  privremeno, za vrijeme trajanja mandata, dati na korištenje tablet uređaji  putem kojih će preuzimati i koristiti materijale. Za trošak nabave softwarea, pripremu wi-fi bežične mreže i tablet uređaja utrošeno je  124.000,00 kuna.