Prilagodba pristupačnosti

25. siječnja 2024.

Javni poziv za isticanje kandidatura za članove Savjeta mladih Zadarske županije i njihovih zamjenika

UPRAVNI ODJEL ZA HRVATSKE BRANITELJE,

UDRUGE, DEMOGRAFIJU I  SOCIJALNU POLITIKU

KLASA: 230-01/23-01/15

URBROJ: 2198-21-02/1-24-4

Zadar, 25. siječnja 2024. godine

Na temelju članka 10. stavak 2. Zakona o savjetima mladih („Narodne novine“ broj 41/14 i 83/23), odredbe članka 7. Odluke o osnivanju Savjeta mladih Zadarske županije („Službeni glasnik Zadarske županije“ broj 19/23),  Županijska skupština Zadarske županije objavljuje

J A V N I  P O Z I V

za isticanje kandidatura za

članove Savjeta mladih Zadarske županije i njihovih zamjenika

1.Pokreće se postupak izbora  članova Savjeta mladih Zadarske županije i njihovih zamjenika.

Savjet mladih Zadarske županije je osnovan kao savjetodavno tijelo Zadarske županije koje promiče i zagovara prava, potrebe i interese  mladih na područnoj (regionalnoj) razini.

2.Savjet mladih Zadarske županije broji 7 članova, članove i zamjenike članova Savjeta mladih bira Skupština Zadarske županije,  na vrijeme sukladno Zakonu o savjetu mladih.

U Savjet mladih Zadarske županije mogu biti birane osobe s prebivalištem ili boravištem na području Zadarske županije, u dobi od navršenih (petnaest) 15 do navršenih (trideset) 30 godina života.

3.Kandidate za članove Savjeta mladih i njihove zamjenike predlažu udruge koje su sukladno svojem statutu ciljno i prema djelatnostima opredijeljene za rad s mladima i za mlade, učenička vijeća, studentski zborovi, pomladci političkih stranaka, udruge nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj, učenička vijeća, sindikalne ili strukovne organizacija u Zadarskoj županiji (OBRAZAC:1) i neformalne skupine mladih (OBRAZAC 1 i PRIVITAK 1)

Kada je predlagatelj kandidature neformalna skupina mladih,( OBRAZAC 1 i PRIVITAK 1) ona mora biti skupina od najmanje 25 mladih, pri čemu prilikom predlaganja kandidata neformalna skupina mladih mora dostaviti popis mladih s prebivalištem na području Zadarske županije.

4. Prijedlozi kandidata za članove Savjeta mladih Zadarske županije i njihovih zamjenika

podnose se u pisanom obliku i  na posebnom OBRASCU 1 koji se nalazi na

mrežnim stranicama Zadarske županije, www.zadarska-zupanija.hr

Prijedlozi kandidata obvezno sadrže sljedeće podatke:

-naziv i sjedište ovlaštenog predlagatelja

-ime i prezime, datum i godina rođenja te adresu prebivališta ili boravišta kandidata za

članove savjeta mladih i njegova zamjenika

-obrazloženje kandidature

-životopis kandidata

Prijedlog mora biti ovjeren od strane ovlaštene osobe predlagatelja, a kod neformalne skupine mladih prijedlog mora biti potpisan od strane prva tri (3) predlagatelja.

Kada je predlagatelj kandidature za člana savjeta mladih i njegovog zamjenika neformalna skupina mladih kandidatura mora, osim podataka o kandidatu, sadržavati i podatke o svim predlagateljima (ime, prezime, datum i godina rođenja, adresu prebivališta ili boravišta i  potpis).

5. Predlagatelj je dužan uz prijedlog priložiti dokumentaciju iz koje je vidljivo da kandidati

ispunjavaju formalne uvjete iz točke 2. i 3.  ovog poziva:

- (presliku osobne iskaznice ili uvjerenje Policijske uprave Zadar o prebivalištu ili boravištu

kandidata.

- izvadak iz odgovarajućeg registra ( prihvaća se i elektronička isprava)  iz  kojeg je vidljivo da

je predlagatelj ciljno i prema djelatnostima opredijeljen za rad s mladima i za mlade).

6. Nepravovremeni i nepotpuni prijedlozi neće se uzeti u razmatranje.

(Pod nepotpunim prijedlozima podrazumijevaju se i prijedlozi koji uz kandidaturu za

člana savjeta mladih ne sadrže i kandidaturu za njegovog zamjenika kao i

odgovarajuću dokumentaciju).

7. Rok za podnošenje prijava je 30 dana od dana objave Javnog poziva  na mrežnim

stranicama Zadarske županije i u sredstvu javnog priopćavanja.

8. Obrasci za podnošenje prijedloga kandidata  za članove i zamjenike članova Savjeta

mladih Zadarske županije,  mogu se preuzeti na mrežnoj stranici Zadarske županije

www.zadarska-zupanija.hr

POSTUPAK IZBORA

Nakon zaprimanja kandidatura za članove i zamjenike članova Savjeta mladih, Odbor za izbor i imenovanja, u roku od 15 dana od isteka roka za podnošenje prijava, obavlja provjeru formalnih uvjeta kandidata te po proteku navedenog roka sastavlja izvješće o provjeri formalnih uvjeta te utvrđuje popis važećih kandidatura

Izvješće o provjeri formalnih uvjeta i popis važećih kandidatura dostavljaju se Skupštini te se objavljuju na mrežnim stranicama Zadarske županije.

Skupština, na prvoj sjednici nakon objave popisa važećih kandidatura, raspravlja izvješće o provjeri formalnih uvjeta i s popisa važećih kandidatura za članove Savjeta mladih javnim glasovanjem bira 7 članova Savjeta mladih te imenuje predložene predstavnike savjeta mladih jedinica lokalne samouprave na području Zadarske županije, o čemu se donosi Rješenje o izboru i imenovanju članova Savjeta mladih.

Sukladno Zakonu o savjetima mladih, u slučaju da nije moguće izabrati Savjet mladih zbog dva ili više kandidata s jednakim brojem glasova, glasovanje se ponavlja  za izbor kandidata do punog broja članova Savjeta mladih, između  onih kandidata koji u prvom krugu nisu izabrani jer su imali jednak broj glasova.

Glasovanje se ponavlja dok se ne izaberu svi članovi Savjeta mladih.

Rezultati izbora za članove i zamjenike članova Savjeta mladih objavljuju se na mrežnoj stranici Zadarske županije i u sredstvu javnog priopćavanja.

Prijedlozi kandidatura za članove Savjeta mladih Zadarske županije i njihove zamjenike dostavljaju se najkasnije do 26. veljače 2024. godine na adresu:

ZADARSKA ŽUPANIJA

ŽUPANIJSKA SKUPŠTINA

ODBOR ZA IZBOR I IMENOVANJA

Božidara Petranovića 8, 23 000 Zadar, s naznakom

„Prijedlog kandidata za  izbor  članova Savjeta mladih Zadarske županije i njihovih zamjenika“

NE OTVARATI

Više informacija

• Napomena:

Zadarska županija

Županijska skupština

Odbor za izbor i imenovanja