Prilagodba pristupačnosti

23. rujna 2024.

Opća bolnica Zadar postaje zelenija – za 7,5 milijuna eura obnovit će se zgrade interne, ginekologije i pedijatrije

Službeno je počeo projekt energetske obnove triju zgrada u Općoj bolnici Zadar - Interne medicine, Ginekologije i Pedijatrije. Kroz dvogodišnju provedbu projekta bolnica će dobiti novu fasadu, stolariju, toplinsku izolaciju, punionicu za električna vozila, LED rasvjetu i druge energetski učinkovite sustave. Energetska obnova će smanjiti troškove, a ujedno poboljšati uvjete za pacijente i djelatnike, najavljeno je na početnoj konferenciji projekta.

Ukupna vrijednost radova procjenjuje se na 7,44 milijuna eura, od čega je 5,7 milijuna eura osigurano iz bespovratnih sredstava EU.

„Projektom ćemo istovremeno smanjiti troškove u budućnosti i povećati brigu za okoliš, a donijet će uštedu električne energije od oko 60 posto. Ovo je samo jedan u nizu naših projekata kojim moderniziramo Opću bolnicu Zadar. Investicijski ciklus će se nastaviti projektom izgradnje Centra za simulacije, naprednu dijagnostiku i inovacije na mjestu zgrade stare interne, gdje ćemo imati prostore za više odjela, uz ostalo središnji operacijski blok s 12 operacijskih sala, od kojih će dvije biti hibridne, a jedna robotska“, najavio je ravnatelj OB Zadar Željko Čulina.

Početnoj konferenciji projekta energetske obnove Interne medicine, Ginekologije i Pedijatrije, uz ostale, nazočili su potpredsjednik Vlade RH i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić, župan Božidar Longin, gradonačelnik Branko Dukić i brojni drugi uzvanici.

„Financijska situacija u zdravstvu je vrlo izazovna i svaka ušteda iznimno je važna. Stoga je potrebno osobito pohvaliti projekte poput ovoga jer će doći do dodatnog smanjenja troškova električne energije, a ušteđena sredstva moći će se iskoristiti za kupnju nove bolničke opreme. Time će se dodatno podići razina zdravstvenih usluga koje bolnica pruža svim našim građanima“, poručio je župan Božidar Longin podsjetivši da je Zadarska županija vodeća u Hrvatskoj po proizvodnji energije iz obnovljivih izvora.

„Energetska obnova Opće bolnice Zadar dio je šireg plana unapređenja zdravstvene infrastrukture u Hrvatskoj, a cilj mu je modernizacija objekata u skladu s najnovijim energetskim standardima. Od početka mandata energetska obnova zgrada jedan je od prioriteta naše Vlade i zato je veliki postotak ukupnih sredstava povučenih iz EU fondova, oko 2 i pol milijarde eura, usmjereno baš u energetsku obnovu zgrada, bile one višestambene ili javne namjene. Do sada smo obnovili 1400 zgrada, od čega je značajan broj na području ove županije“, naglasio je potpredsjednik Vlade Bačić, dok je ministar Erlić pohvalio vodstvo Opće bolnice Zadar na aktivnom povlačenju sredstava iz EU fondova.

„Ovaj projekt je nastavak snažnog ulaganja u zadarsku bolnicu uz pomoć EU fondova. Nakon linearnog akceleratora i uređenja dnevne bolnice te izgradnje solarne elektrane na zgradi Poliklinike, sada je pred nama jedan značajan projekt energetske obnove koja će ovoj ustanovi donijeti brojne benefite“, poručio je Šime Erlić.

„U Opću bolnicu Zadar dolazim kao liječnik i gradonačelnik i sretan sam zbog ovog projekta. Zgrada Ginekologije najduže čeka na obnovu i potrebno joj je osvježenje. Liječnike moramo nagraditi barem uvjetima rada kakve zaslužuju, jer se na tim odjelima već radi medicina 21. stoljeća“, dodao je gradonačelnik Dukić kojemu je ministar Bačić tom prigodom uručio Ugovor za izradu strategije zelene urbane obnove Grada Zadra vrijedan 33.180,00 eura.

Saznajte više