Prilagodba pristupačnosti

Savjetovanje s javnošću

Pogledajte otvorena i završena savjetovanja s javnošću

Pravni okvir

Europski propisi i Zakon o pravu na pristup informacijama

Kontakt službenika za zaštitu osobnih podataka:
zastitaosobnihpodataka@zadarska-zupanija.hr
Poštanska adresa:
Zadarska županija
Božidara Petranovića 8.
23 000 Zadar

26. listopada 2023.

Poziv na sudjelovanje u savjetovanju s javnošću o nacrtu prijedloga proračuna Zadarske županije za 2024. godinu i projekcija za 2025. godinu i 2026. godinu

POZIV

na sudjelovanje u savjetovanju s javnošću o

NACRTU PRIJEDLOGA PRORAČUNA ZADARSKE ŽUPANIJE ZA 2024. GODINU I PROJEKCIJA ZA 2025. GODINU I 2026. GODINU

PRAVNI TEMELJ:

Zakonom o proračunu („Narodne novine“ broj 144/21.) propisano je predlaganje i donošenje proračuna kao temeljnog financijskog akta jedinice regionalne samouprave. Predstavničko tijelo (skupština) donosi proračun na razini skupine (2. razina računskog plana) do kraja tekuće godine, u roku koji omogućuje primjenu proračuna od 01. siječnja godine za koju se donosi proračun.

Proračun se sastoji od plana za proračunsku godinu i projekcija za sljedeće dvije godine, a sadrži financijske planove proračunskih korisnika prikazane kroz opći i posebni dio.

Zakonom o pravu na pristup informacijama („Narodne novine“ broj 25/13., 85/15. i 69/22.) propisuje se kako je za donošenje planskih dokumenata kojima se utječe na interese građana i pravnih osoba potrebno provesti savjetovanje s javnošću.

Nacrt prijedloga Proračuna Zadarske županije za 2024. godinu i projekcija za 2025. godinu i 2026. godinu predstavlja planski dokument kojim se utječe na interese građana i pravnih osoba.

OBRAZLOŽENJE:

Uputama za izradu proračuna i financijskih planova upravnih tijela te proračunskih i izvanproračunskih korisnika Zadarske županije za razdoblje 2024. – 2026. određen je financijski okvir proračunskog razdoblja 2024. – 2026. Upravni odjeli, proračunski i izvanproračunski korisnici dostavili su prijedloge financijskih planova te su isti objedinjeni i konsolidirani sukladno metodologiji za izradu proračuna i zakonskim okvirima.

Nacrt prijedloga Proračuna Zadarske županije za 2024. godinu i projekcija za 2025. godinu i 2026. godinu sastoji se od općeg i posebnog dijela a koji se sastoji od programa koji sadrže aktivnosti i projekte te proračunske stavke na drugoj razini ekonomske klasifikacije i po izvorima financiranja.

Ukupni proračun za 2024. godinu iznosi 169.100.000,00 eura, dok projekcija za 2025. godinu iznosi 150.200.000,00 eura a projekcija za 2026. godinu iznosi 150.850.000,00 eura.

U odnosu na zadnje izmjene i dopune za 2023. godinu proračun se smanjio u iznosu od 67.340.000,00 eura. Razlog smanjenja ponajviše je zbog stupanja na snagu „Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti“ (Narodne novine 33/23) kojim Opća bolnica Zadar postaje proračunski korisnik državnog proračuna od 01.01.2024. godine.

Novim proračunom planira se i nastavak velikih kapitalnih projekata Zadarske županije a za čije financiranje su se sredstva osigurala zaduživanjem kod poslovne banke u lipnju 2023. godine. Zaduživanje se planira u cijelosti utrošiti u 2024. godini u iznosu od 5,9 mil. eura rasporedom na sljedeće projekte: Poslovne zgrade na adresi I. Mažuranića u Zadru, Izgradnju skloništa za napuštene i izgubljene životinje te Poljoprivredno edukacijski centar u Zemuniku Donjem.

Planira se i rast poreznih prihoda za otprilike 10 posto uz osiguranje značajnih sredstava za predfinanciranje EU projekata u iznosu od 2,2 mil. eura za projekte u prijavi Zadarske županije i proračunskih korisnika a koji se odnose na novo financijsko razdoblje EU 2021. – 2027.

Savjetovanje s javnošću provodit će se od 26. listopada 2023. godine do 09. studenoga 2023. godine. Razlog skraćenog razdoblja javnog savjetovanja proizlazi iz kašnjenja u dostavi Uputa Ministarstva financija za izradu proračuna jedinica regionalne samouprave koje predstavlja osnovu za izradu akta, povezanosti izrade proračuna s odlukama upravljačkih tijela proračunskih korisnika te poštivanja zakonski definiranih rokova u postupku donošenja proračuna.

Svi zainteresirani svoje prijedloge, komentare i primjedbe mogu dostavljati u papirnatom ili elektronskom obliku putem priloženog Obrasca za dostavu mišljenja i prijedloga u internetskom savjetovanju.

Ispravno popunjene obrasce potrebno je dostaviti na adresu: Upravni odjel za financije i proračun Zadarske županije, Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar ili na adresu elektroničke pošte: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Anonimni i uvredljivi komentari neće se uzimati u obzir.

O primjedbama i mišljenjima javnost će biti obaviještena objavom Izvješća o provedenom savjetovanju.

Prilog 1. Obrazac za dostavu prijedloga i primjedbi u internetskom savjetovanju

Više informacija

• Status: Završeno savjetovanje
  • Izvješće: Dana 11.studenog 2023. godine objavljeno je izvješće o savjetovanju s javnošću