Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Zadar jutros bez novooboljelih od koronavirusa

Posted On Četvrtak, 26 ožujka 2020 12:10

U Zadarskoj županiji od jučer nema novih slučajeva odnosno pozitivnih na koronavirus, izvijestio je jutros načelnik Stožera civilne zaštite Zadarske županije Šime Vicković.

„ Jučer smo dobili dva pozitivna nalaza pa se broj oboljelih povećao na devet“, rekao je Vicković.

Dodao  je kako je novost da će Ministarstvo poljoprivrede  u suradnji s Nacionalnim stožerom izdavati propusnice poljoprivrednicima. Poljoprivredna proizvodnja se mora, bez obzira na pojavu pandemije korona virusa, odvijati svojim tijekom te je prije svega prioritet kontinuitet proizvodnje dovoljne količine hrane odnosno kontinuitet obavljanja poljoprivrednih radova. Iz navedenih razloga od iznimne je važnosti mogućnost da poljoprivrednici imaju pristup svojim nasadima, usjevima, pčelinjacima i farmama na kojima imaju žive životinje.

„U ukupnom nadzoru imamo 671 osobu, dvoje je novooboljelih, oboje vezanih za Specijalnu ortopedsku bolnicu u Biogradu, jedan djelatnik i pacijentica koja je operirana. Ona je kod nas u OB Zadar. Napravili smo u ovom trenutku mjeru za oko 100 ljudi u samoizolaciji, bliske i privatne kontakte dvoje novooboljelih“, rekao je voditelj epidemiološke službe HZJZ Zadar Alan Medić.

„Tijekom dana vidjet ćemo hoće li biti opsežnijih mjera za Biograd, konzultirat ćemo se s Nacionalnim stožerom. Moramo vidjeti broj ljudi koji su bili u kontaktu s bolnicom, pa ćemo vidjeti hoćemo li morati zatvoriti grad u karantenu na 14 dana kako bi se onemogućila transmisija unutar grada Biograda. S obzirom na veliki broj nezdravstvenih djelatnika i ukupno 150 zaposlenika, to je jedna velika kohorta iz koje epidemija može lako planuti. Do kraja dana ćemo donijeti takvu odluku. Prema sadašnjim podacima, više "da" nego "ne"“, rekao je Medić.

Ravnatelj bolnice dr. Željko Čulina rekao je kako je pacijentica primljena zbog upale pluća i respiratornih smetnji preko hitnog prijema.

„Kako smo znali da ju je operirao zaraženi liječnik, odmah smo je smjestili na COVID odjel. U suradnji s epidemiolozima napravili smo pregled svih kontakta i poslali dvije liječnice i 12 medicinskih sestara u samoizolaciji. Trenutno na COVID odjelu imamo pet pacijenata. Jedan je i dalje u težem stanju, kao i pacijentica koju smo preselili s pulmologije, rekao je Čulina.

U samoizolaciji je sada ukupno 25 liječnika, 27 medicinskih sestara/tehničara i 4 nezdravstvena djelatnika Opće bolnice Zadar. Specijalna bolnica u Biogradu ima 52 djelatnika u samozolaciji, a cijeli prostor bolnice će se isprazniti i dezinficirati.

Ukupno su izuzeta 102 uzorka, jučer 20 koji su proslijeđeni te se danas očekuju nalazi. Jutros je na analizu poslano još 7 uzoraka.

Konferenciji za medije Stožera civilne zaštite Zadarske županije nazočio je i  ravnatelj zadarskih ljekarni Božo Čolak koji je govorio o organizaciji rada u ljekarnama, ali i o ljudima koji dolaze unatoč izrečenim mjerama samoizolacije.

„Sve ljekarne rade u dva tima kako bi se farmaceuti ne bi međusobno zarazili. Svaki dan se sve ljekarne, nakon radnog vremena čiste i dezinficiraju kako bi se spriječilo širenje zaraze. Moram naglasiti kako je nekoliko ljudi ušlo u ljekarne kojima je bila izrečena mjera samoizolacije, ali i kako smo imali  jednu lažnu dojavu. Naime, u ljekarnu je došao jedan čovjek kojem je mjera samoizolacije završila, ali se u sustavu to nije osvježilo“, kazao je Čolak dodajući kako su ljekarne počele dobivati više antiseptika, a tijekom petka očekujemo dolazak većeg broja maski, ali i paracetamola.

„Imat ćemo restrikcije oko kupovine. Jedan čovjek neće moći uzeti velike količine ovih proizvoda, već samo jedan antiseptik ili jednu kutiju paracetamola“, kazao je Čolak.

Kako je broj osoba kojima je određena samoizolacija svakim danom sve veća, nacionalni Stožer civilne zaštite je smjernicama postupanja zdravstvenih radnika u suzbijanju širenja zaraze omogućio provjeru epidemiološkog statusa svih građana s kojima zdravstveni radnici dolaze u kontakt. U takvim okolnostima ljekarnici putem informacijskog zdravstvenog sustava vrše provjeru pridržavanja epidemiološke mjere samoizolacije.

Svi građani stoga prije ulaska u ljekarnu moraju imati svoju zdravstvenu iskaznicu kako bi se moglo provjeriti jesu li mu određene mjere samoizolacije.

Glasnogovornica PU Zadarske Ivana Grbin izvijestila je da je tijekom jučerašnjeg dana zabilježeno 19 mjera samoizolacije.

„U posljednja 24 sata imali smo 65 dojava o kršenju samoizolacije od čega su policijski službenici zabilježili 19 ljudi koji ne postupaju u skladu s izrečenom mjerom. Također smo dobili 19 dojava vezanih uz zabranu javnih okupljanja, a zabilježili 4 prekršaja“, rekla je Grbin dodajući da 81 osoba nije imala propusnice.

Pročitano 571 puta

Zadnje objave

srpnja 22, 2021

Krajem lipnja više od 60 tisuća zaposlenih u Zadarskoj županiji

Zadarska županija i na koncu šestog mjeseca 2021. godine bilježi značajno povećanje broja…
Župan Longin održao je u Centru za razvoj i edukaciju u Poličniku redoviti radni sastanak s načelnicima i gradonačelnicima
srpnja 21, 2021

U Poličniku održan radni sastanak župana s gradonačelnicima i načelnicima

Župan Božidar Longin održao je danas u Centru za razvoj i edukaciju u Poličniku redoviti…
srpnja 20, 2021

Župan primio zadarske vinare koji su osvojili 17 medalja na Decanteru

Župan Božidar Longin sa suradnicima primio je u Domu županije vinare iz Zadarske županije…
Prijam za KKOI Zadar osvajače dvostruke krune
srpnja 20, 2021

Prijam za KKOI Zadar osvajače dvostruke krune

Članove Košarkaškog kluba osoba s invaliditetom Zadar koji su ove godine osvojili…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA