Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Dnevno izvješće za 5. siječnja: 530 novozaraženih osoba

Posted On Srijeda, 05 siječnja 2022 11:16

Na području Zadarske županije 530 je novih slučajeva zaraze koronavirusom, a dvije su osobe preminule.

Novooboljele osobe izolaciju provode na područjima gradova Zadar (308), Benkovac (32), Biograd (19), Nin (6), Obrovac (2) i Pag (3) te općina Bibinje (28), Galovac (2), Gračac (8), Jasenice (7), Kali (3), Lišane (1), Novigrad (2), Pakoštane (9), Pašman (3), Polača (1), Poličnik (13), Posedarje (3), Preko (3), Privlaka (13), Ražanac (8), Sali (5), Stankovci (2), Starigrad (2), Sukošan (11), Sv. Filip i Jakov (19), Škabrnja (3), Vir (7), Vrsi (5) i Zemunik (2).

Tijekom jučerašnjeg dana testirano je 989 uzoraka, pod aktivnim nadzorom je 2231 osoba, a od bolesti se oporavilo 218 stanovnika pa trenutno imamo 1601 aktivni slučaj koronavirusne bolesti na području Zadarske županije.

U Općoj bolnici Zadar od posljedica infekcije koronavirusom preminuo je 83-godišnji muškarac, a u biogradskoj bolnici 90-godišnja žena.  

Na COVID odjelima Opće bolnice Zadar hospitalizirano je 49 bolesnika od kojih je 11 na respiratoru, a u Specijalnoj bolnici za ortopediji u Biogradu na liječenju su 22 pacijenta oboljela od koronavirusa.

U protekla 24 sata policijski službenici Policijske uprave zadarske nisu evidentirali kršenje mjere samoizolacije.

„Trenutna situacija s povećanim brojem zaraženih je potpuno očekivana nakon blagdanskih okupljanja. U Zavodu za javno zdravstvo dnevno zaprimamo ogroman broj osoba za testiranje te nastojimo obraditi sve koji dođu do nas. Ovo je tjedan s najvećim brojem pozitivnih od početka pandemije, ali ono što je važno istaknuti da je najmanji udio novooboljelih među najranjivijom skupinom, onima starijima od 60 godina, tek 14 posto i to je dobro. Oko 22 posto novooboljelih su osobe do 20 godina, a 64 posto novooboljelih je između 20. i 60. godine starosti. Ako uspoređujemo brojke s istim razdobljem prošle godine, onda možemo istaknuti da je znatno manji broj hospitalizacija, što prvenstveno zahvaljujemo cijepljenju. Kod nas smo cijepili više od 54 posto odraslog stanovništva, a još je 18 posto preboljelo koronavirus pa je došlo do prirodnog imuniziranja. U prosincu 2020. godine na 3057 oboljelih, imali smo 260 hospitalizacija (8,51 posto), a u prosincu 2021. godine na 5100 pozitivnih bilo je 189 hospitalizacija (3,70 posto), znači gotovo trostruko manje, isključivo zahvaljujući cijepljenju. Također treba istaknuti da smo u prosincu 2021. godine imali najniži udio umrlih među novooboljelima, jer većina oboljelih ima blažu kliničku sliku i njihova situacija ne zahtijeva hospitalizaciju. Ovakav trend rasta očekujemo sljedeća 2-3 tjedna. Molimo ljude za strpljenje pri obradi podataka, jer su kapaciteti testiranja ograničeni i trebat će nam više vremena da obavijestimo pozitivne osobe. Do sada smo to obrađivali u roku od 24 sata, a sada to može biti i do 48 sati. Što se tiče omikron varijante virusa, premda još nije službeno potvrđena laboratorijskim uzorcima, vrlo vjerojatno je prisutna na području naše županije, jer je potvrđena u svim susjednim županijama“, istaknuo je šef Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Zadar dr. Alan Medić.

Pročitano 575 puta

Zadnje objave

Svečanosti službenog otvaranja nazočili su i svi hrvatski župani
srpnja 27, 2022

Župan Longin na svečanom otvaranju Pelješkog mosta

Dugo vremena jedan projekt nije tako ujedinio Hrvatsku i učinio ponosnima njezine građane…
srpnja 21, 2022

Županija i ove godine dodijelila milijun kuna za ruralni razvoj: Naši su proizvođači napravili impresivan pomak u kvaliteti i marketinškoj prepoznatljivosti

Upravni odjel za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije i ove je godine…
srpnja 20, 2022

Osigurano 500 tisuća kuna za dodjelu potpora za povećanje konkurentnosti mikro poduzetnicima na području Zadarske županije

Zadarska županija nastavlja s poticanjem poslovne aktivnosti pa je objavila Javni poziv…
U Salima na Dugom otoku u tijeku su radovi na dogradnji mjesne luke vrijedni preko 90 milijuna kuna
srpnja 07, 2022

Radovi u tijeku: Sali će dobiti proširenu luku vrijednu 90 milijuna kuna

U Salima na Dugom otoku u tijeku su radovi na dogradnji mjesne luke vrijedni preko 90…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA