Svečani prijem za 28 darivatelja krvi u Zadarskoj županiji

Posted On Srijeda, 25 listopada 2017 14:27

U Velikoj vijećnici Doma Zadarske županije, u srijedu, 25. listopada 2016. godine održan je tradicionalni svečani prijem jubilarnih darivatelja krvi u 2017. godini.

Hrvatski Crveni križ svake godine obilježava nacionalni Dan dobrovoljnih darivatelja krvi – upravo na današnji dan- 25. listopada, na dan kada je 1953. godine u organizaciji Crvenog križa u Sisku održana prva akcija dobrovoljnog darivanja krvi.

Od tada pa sve do danas, ovaj dan je za Hrvatski Crveni križ iznimno važan i obilježava se u gotovo svim društvima Crvenog križa diljem Lijepe naše.

Posebno nas veseli činjenica da na današnji dan svi plemeniti ljudi koji kroz cijelu godinu prema načelima dobrovoljnosti, anonimnosti, solidarnosti i besplatnosti daruju svoju krv, dobivaju posebnu priliku da ih sredina u kojoj žive i rade posebnom pažnjom istakne i nagradi te samim time pokaže da iznimno cijeni i poštuje svaku kaplju darovane krvi. Obilježavanjem Dana dobrovoljnih darivatelja krvi Hrvatski Crveni križ želi odati počast i zahvaliti svim darivateljima koji daju krv i na taj način spašavaju mnoge ljudske živote. Dan dobrovoljnih darivatelja krvi ujedno je prigoda za poticaj novim, a osobito mladim osobama da se odazovu na akcije darivanja krvi.

Ovaj dan prilika je za ukazati na značaj i važnost jedne od najvažnijih aktivnosti Hrvatskog Crvenog križa-darivanje krvi, te kako bi iskazali zahvalnost svim darivateljima i darivateljicama za njihovu plemenitost, humanost i ljubav prema čovjeku koju pokazuju darujući ono najvrjednije što čovjek može dati.

Ove godine 5 darivateljica je dalo krv 35 puta, 14 darivatelja 50 puta, 2 žene dale su krv 55 puta, 3 muškarca 75 puta i 4 darivatelja 100 puta.

Predsjednik Društva Crvenog križa Zadarske županije Rade Šimičević u uvodnom obraćanju se prisjetio početaka darivanja krvi i onih ljudi koji su prvi krenuli s dobrovoljnim darivanjem krvi. „Krv ne možete nigdje kupiti , krv ne možete nigdje proizvesti nego u ljudskom organizmu, a ono što je najvrjednije za taj organizam, to ljudi daju“, istaknuo je Šimičević dodavši kako je njihov primjer davanja krvi i spašavanja života nemjerljiv. „Nadam se da svojim primjerom odgajate mlade, jer mi ako ne budemo odgajali mlade da se uključe i daju svoju krv,možemo doći u situaciju da ljudima kojima je to potrebno nećemo moći pomoći“, rekao je Rade Šimičević.

U ime Grada Zadra nazočnim se obratio zamjenik gradonačelnika Ante Babić koji je i sam darivatelj krvi, a u ime Zadarske županije zamjenik župana Šime Vicković. On je istaknuo kako se Zadarska županija ove godine iznimno ponosi Crvenim križem jer su puno pomogli prilikom poplava i požara kada su svakoga dana po požarištima dostavljali hranu za vatrogasce. „Zadarska županija je dosad financirala rad Crvenog križa sa oko 400.000 kuna što ćemo nastojati zadržati ili čak povećati jer vaš angažman je hvale vrijedan“, rekao je zamjenik Vicković i čestitao svim jubilarnim darivateljima za koje je izračunao kako je svatko od njih darovao oko 20 litara krvi.

Nakon obraćanja ravnatelja Društva Crvenog križa Zadarske županije Bore Galca koji je uz ostalo istaknuo kako su nazočni darivatelji tijekom svog života darovali oko 1600 litara krvi jubilarnim darivateljima uručena su priznanja, plakete i prigodni darovi.

U ime svih nagrađenih nazočnima se obratio Stanko Bartulović koji je ove godine dosegao 100 darivanja: „Uvijek nešto želimo, samo smo ljudi, želimo dobru žetvu, želimo dobru utakmicu, želimo dobre prinose, želimo ponekad jedni druge-samo smo ljudi. Želio sam braću i sestre, dobio sam vas, želja mi se ostvarila, želio sam obitelj, dobio sam najbolju ženu na svijetu, želio sam dati krv 100 puta, prvi se put činilo tako daleko, al za tren je došlo 100 puta. Želim svima vama dobru sreću i zdravlje, blagostanje. Računajte na nas jer još ima krvi u nama. Hvala vam.“, rekao je u vrlo emotivnom govoru Stanko Bartulović.

POPIS JUBILARNIH DARIVATELJA

Pročitano 315 puta
lipnja 19, 2018

ZADARSKA ŽUPANIJA UGOSTILA PROJEKTNE PARTNERE IZ ITALIJE, ŠPANJOLSKE, SLOVENIJE I HRVATSKE U OKVIRU PROVEDBE PROJEKTA FORBIOENERGY

Upravni odjel za poljoprivredu, ribarstvo, vodno gospodarstvo, ruralni i otočni razvoj…
lipnja 18, 2018

Zadarska županija dijeli potpore malom poduzetništvu

Zadarska županija, Upravni odjel za gospodarstvo, turizam, infrastrukturu i EU fondove,…
lipnja 18, 2018

U Zadru otvoren Stožer za provedbu mjera sigurnosti tijekom turističke sezone

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović sudjelovao je u subotu Zadru na otvaranju…
lipnja 16, 2018

Obilježen Dan Općine Privlaka: Pokrenuti ključni razvojni projekti

Župan Božidar Longin i zamjenik župana Šime Vicković nazočili su obilježavanju Dana…
lipnja 15, 2018

Održan Work Café na temu zaštite i spašavanja u slučaju potresa i požara u sklopu projekta READINESS

U sklopu redovnih aktivnosti projekta READINESS – Resilience Enhancement of ADrIatic…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA