Image
Image

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Odana počast u Kašiću, Islamu Latinskom, Posedarju i Masleničkom mostu

Posted On Utorak, 22 siječnja 2019 14:38

U nastavku obilježavanja 26. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica 93., danas 22. siječnja 2018. godine polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na spomen-obilježju poginulim pripadnicima 3. gardijske brigade u Kašiću odana je počast poginulim braniteljima, ali i svima onima koji su sudjelovali u toj oslobodilačkoj operaciji. Treća gardijska brigada "Kune" došla je iz Slavonije u pomoć hrvatskim snagama koje su se odupirale protunapadu neprijateljskih postrojbi. U samo jednoj noći, s 1. na 2. veljače 1993. u području sela Kašića i okolice poginula su 23 pripadnika brodske 3. bojne Kobre. Od tog broja 17 hrvatskih vojnika stradalo je u zasjedi kad su išli na smjenu svojim suborcima na položajima oko crkve u Kašiću.
Stoga su, podno velikog spomen-križa napravljenog od slavonske hrastovine, vijence najprije položili roditelji poginulih pripadnika 3. GBR i njihove braniteljske udruge. Potom su vijence i svijeće položili Izaslanik Predsjednice RH, potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane te načelnika Glavnog stožera OSRH-a general bojnik Mladen Fuzul,
Izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, državni tajnik Ministarstva hrvatskih brantelja, Ivan Vukić , načelnik Policijske uprave Zadarske, Anton Dražina
sa izaslanstvima MORH-a, MUP-a, Ministarstva hrvatskih branitelja, Oružanih snaga RH, Ravnateljstva Polcije i Ureda državne uprave u Zadarskoj županiji.
Zajednički vijenac županija, gradova i općina RH položili su Božidar Longin župan Zadarske županije sa izaslanstvom, Tomislav Bulić gradonačelnik grada Benkovca,
izaslanstvo Splitsko-dalmatinske županije koje je predvodio župan Blaženko Boban, Brodsko–posavske zupanije sa županom Danielom Marušićemi, predstavnici Grada Zadra s gradonačelnikom Brankom Dukićem, Grada Biograda na Moru, Kaštela, Metkovića, općina Posedarje, Sv. Filip i Jakov, Zemunik Donji …kao i brojne braniteljske udruge proizašle iz Domovinskog rata.
Nakon polaganja vijenaca u Kašiću, tradicionalno se svake godine polažu vijenci i pale svijeće kod spomen-obilježja 4. Gardijske brigade kod Zelenog hrasta, u Islamu Latinskom. "Četvrta" je bila nositelj napadnog djelovanja u Akciji Maslenica te time pokazala neprijatelju što ga kasnije čeka u Bljesku i Oluji. Zatim
su vijenci i svijeće položeni i kod spomenika poginulim pripadnicima HRM u Posedarju, a polaganje vijenaca i paljenje svijeća nastavljeno je na spomen-križu uz Maslenički most.
U crkvi u Jasenicama održana je misa zadušnica za sve poginule i nestale branitelje i civile koju je predvidio vojni kapelan don Ivo Topalović.

Pročitano 815 puta

Zadnje objave

kolovoza 22, 2019

Svečano obilježen Dan općine Zemunik Donji

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća u Zemuniku Donjem obilježen je Dan općine i…
srpnja 25, 2019

Bugarski predsjednik Radev posjetio Zadarsku županiju

U sklopu službenog posjeta Republici Hrvatskoj predsjednik Republike Bugarske Rumen Radev…
srpnja 18, 2019

Zadarskoj županiji još dvije nekretnine u bivšoj vojarni Stjepana Radića

Bivši ministar državne imovine Goran Marić je prije razrješenja potpisao Ugovor o…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA