Image
Image

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Obilježeno 25 godina rada Udruge udovica hrvatskih branitelja Zadar i predstavljena knjiga „Oni su Hrvatska- njima je dugujemo“

Posted On Ponedjeljak, 13 svibnja 2019 14:21

U ponedjeljak, 13. svibnja 2019. godine u Kazalištu lutaka Zadar prigodnom svečanošću obilježeno je 25. godina rada Udruge udovica hrvatskih branitelja Zadar .

Predsjednica Udruge udovica Zadar Anita Šare podsjetila je kako one kao supruge poginulih branitelja nisu imale vremena tugovati jer je trebalo odgojiti djecu. „Danas s ponosom možemo reći da smo ulogu majke i oca odradile savršeno. Naša djeca su u 80 postotnom broju završila fakultete, a 20 posto srednju školu. Svi oni danas  su krasni ljudi odgojeni da vole svoju Domovinu i da svatko na svom radnom mjestu širi ljubav, dobrotu i poštenje.“, rekla je Anita Šare i dodala kako se  Udruga kroz sve ove godine bavila promicanjem vrijednosti Domovinskog rata da se ne zaborave oni koji su za domovinu dali najviše- svoj život. „Jake smo mi žene i naučile smo svoju djecu da se ne predaju te su se oni uz našu pomoć izborili za svoje mjesto u svojem gradu i svojoj Domovini. Danas naša djeca stvaraju bolju Hrvatsku i ponosno čuvaju uspomenu na svoje očeve.“, dodala je Anita Šare.

U ime Grada Zadra nazočnima se obratila zamjenica gradonačelnika Jagoda Surać, a u ime Zadarske županije zamjenik župana Šime Mršić.

„Ratovi su najgori oblici rješavanja problema. Nema dobrih ratova, nema pravednih ratova, nema ratova sa sretnim završetkom. Domovinski je rat bio nametnut osvajački rat koji nam nije ostavio puno izbora, a ni vremena za pripremu i razmišljanje. Morali smo se organizirati i krenuti u obranu svoje Domovine. Vaši supruzi učinili su upravo to. Bez razmišljanja o vlastitoj sigurnosti krenuli su na bojišnicu. Ostavili su vas i djecu i upravo ste im vi bili najjača motivacija jer onaj tko brani svoju obitelj i svoj dom, ima posebnu snagu i nevjerojatnu hrabrost.

Nažalost, dali su ono najvrjednije što se može dati – svoje živote. Za njih je tada borba završila, a za vas je tek počela. Ostati sam usred rata s, najčešće malom, ili tek nerođenom (a bilo je i takvih situacija) djecom, situacija je koja bi mnoge dovela do očaja. Ipak, vi ste se hrabro uhvatile ukoštac s problemima i svojoj djeci postale i majke i očevi.“, rekao je Šime Mršić i dodao kako je siguran da im je  udruživanje puno pomoglo u tim svakodnevnim bitkama jer su imale  iste probleme, jedna drugoj  bile i rame za plakanje, i savjetnice, i prijateljice.

Na današnjoj svečanosti predstavljena je knjiga Ivice Matešića Jeremije „Oni su Hrvatska- njima je dugujemo“ .

„Narod koji nema svojih junaka nema svoga ponosa, nema duha, nema svoje duše. A onaj tko je ispunjen duhom, ispunjen je snagom svemira, što mogu samo ljudi koji vjeruju, a vjerovali su svi oni koji su stali na branik svoje domovine.  Pisao je tako i piše  Đovani Matešić Jeremija na bojišnici i izvan bojišnice, u ratu i miru, ali uvijek s jednom istinom, neiscrpnom temom Domovinskog rata, hrvatske garde, hrvatskih vojnika, vitezova, dragovoljaca, branitelja, naših domaćih zadarskih junaka. „Oni su Hrvatska, njima je dugujemo“ kaže naš Điđo i opominje , ne samo nas koji nismo imali privilegij biti u vašim ranama i vašim mukama, ne samo nas koji smo obični mali Hrvati, već i Vas koje on ponosno zove Garda Hrvatska.“, čulo se u uvodu promocije knjige koju su predstavili Vesna Matešić, Maksimilijana Barančić, Serđo Dokoza-Nikpalj, Šenol Selimović i sam autor Ivica Matešić-Jeremija.

U glazbenom dijelu nastupila je klapa Kapric, a na kraju su onima  koji su na bilo koji način pomogli rad udruge uručene  i zahvalnice, među njima i Zadarskoj županiji.

Pročitano 573 puta

Zadnje objave

kolovoza 03, 2020

Projekt PRIZEFISH - “Upravljanje eko-inovativnim lancima opskrbe u ribarstvu, kako bi se postigla dodana vrijednost jadranskih ribljih proizvoda”

U sklopu projekta PRIZEFISH (Piloting of eco-innovative fishery supply-chains to market…
srpnja 31, 2020

Župan čestitao Kurban-bajram

Župan Božidar Longin u povodu velikog islamskog blagdana, Kurban-bajrama, uputio je…
srpnja 24, 2020

Zadarskoj županiji i ove godine petica iz transparentnosti

Zadarska županija i ove godine je na samom vrhu transparentnosti, prema istraživanju…
srpnja 17, 2020

Završeni radovi na sanaciji luke Silba Žalić vrijedni deset milijuna kuna

Završeni su radovi na sanaciji rive i trajektnog pristaništa u luci Žalić na otoku Silbi,…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA