Image
Image

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Obilježena 28. obljetnica 7. domobranske pukovnije

Posted On Ponedjeljak, 27 srpnja 2020 14:35

U povodu 28. obljetnice osnivanja 7. domobranske pukovnije Zadar, paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca kod Središnjeg križa na Gradskom groblju Zadar, odana je počast poginulim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Počast su iskazale obitelji poginulih branitelja, udruge proistekle iz Domovinskog rata, predstavnici Policijske uprave Zadarske, izaslanstva Zadarske županije i Grada Zadra te udruga i političkih stranaka.

Molitvu odrješenja predvodio je vojni kapelan don Ivo Topalović, a o ratnom putu 7. domobranske govorio je jedan od ratnih zapovjednika, pukovnik Damir Vicković. Nazočni su se s posebnim emocijama prisjetili svojeg suborca i kroničara 7. domobranske Ivice Matešića-Jeremije, koji je preminuo prije nešto više od mjesec dana, a njegove tekstove o toj, legendarnoj zadarskoj postrojbi čitala je radijska novinarka Vesna Matešić.

Sveta misa zadušnica za sve poginule i umrle hrvatske branitelje održana je u kapelici na Gradskom groblju.

Sedma domobranska pukovnija Zadar osnovana je 27. srpnja 1992. godine. Prva je to domobranska postrojba koja je sudjelovala u borbenim akcijama u Domovinskom ratu, a kroz sastav pukovnije prošlo je više od pet tisuća branitelja zadarskog kraja. Tijekom Domovinskog rata poginulo je 35 pripadnika postrojbe, a više od stotinu ih je ranjeno.

Vojni stručnjaci ističu da je bila jedna od najbolje organiziranih i ustrojenih pukovnija u Oružanim snagama Republike Hrvatske. Ova postrojba za svoje je djelovanje dobila i vojno odlikovanje Reda Nikole Šubića Zrinskog.

Pročitano 275 puta

Zadnje objave

siječnja 26, 2021

Strateško planiranje ključ razvoja Zadarske županije

U organizaciji Agencije za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA, u ponedjeljak 25.…
siječnja 07, 2021

Župan čestitao Božić episkopu Nikodimu i pravoslavnim vjernicima

Župan Božidar Longin uputio je božićnu čestitku episkopu dalmatinskom Nikodimu Kosoviću i…
prosinca 31, 2020

Županov posjet djelatnicima granične policije

Župan Božidar Longin i zamjenik župana Šime Mršić u pratnji načelnika Policijske uprave…
prosinca 24, 2020

Dodijeljene nagrade najboljim ribolovcima Zadarske županije

Tradicionalno proglašenje najboljih ribolovaca Zadarske županije koje već 16. godinu…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA