Image
Image

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Poskoci obilježili 30. obljetnicu osnutka

Posted On Četvrtak, 15 listopada 2020 15:53

Prije 30 godina, točnije 15. listopada 1990. godine osnovana je Jedinica za posebne namjene Policijske uprave Zadar, poznatija kao Poskoci. Bila je to prva postrojba specijalne policije osnovana u Republici Hrvatskoj. Prije Poskoka u Hrvatskoj je postojala samo jedinica za posebne namjene Lučko, nekadašnjeg RSUP-a, pa se poskoci smatraju začetnicima postrojba specijalne policije koje su osnivane po tadašnjim policijskim upravama. Jezgru Poskoka činilo je u početku 30 pripadnika koji su završili prvi tečaj za hrvatske redarstvenike. Na početku ožujka 1991. godine od Jedinice za posebne namjene osniva se Specijalna jedinica policije PU zadarske. Prvi zapovjednik postrojbe bio je Đuro Župan. Tijekom postojanja, dužnost zapovjednika Poskoka obnašali su: Svemir Vrsaljko, Nikola Šindija i Anton Dražina.

Udruga veterana Specijalne policije PU zadarske Poskoci danas je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod središnjeg križa Gradskoga groblja u Zadru obilježila 30. obljetnicu osnutka.

U ime predsjednika RH Zorana Milanovića vijenac je položio njegov izaslanik brigadir Dražen Ressler zapovjednik Gardijske mehanizirane brigade u Kninu, u ime Sabora izaslanik je bio župan Božidar Longin te u ime Vlade RH pomoćnik ministra ministarstva branitelja  Dinko Tandara.

Vijence su položili i roditelji i obitelj  poginulih pripadnika Poskoka, izaslanik MUP-a Alen Klabot- zapovjednik Specijalne jedinice policije, Mate Bilobrk zapovjednik ATJ Lučko, načelnik PU Zadarske Anton Dražina te predstavnici Grada Zadra.

Pročitano 275 puta

Zadnje objave

listopada 21, 2020

Započela provedba projekta CUHaCHA - „EnhanCing Sustainable ToUrism Development through Culinary HeritAge“

Tradicionalna hrana oduvijek je igrala ključnu ulogu u kreiranju kulturološkog nasljeđa.…
listopada 15, 2020

NAJAVA 20. sjednice Županijske skupštine Zadarske županije

20. sjednica Županijske skupštine Zadarske županije održat će se dana 21. listopada…
listopada 14, 2020

NATJEČAJ za dodjelu »Nagrade za promicanje prava djeteta« u 2020. godini.

Dana 9. listopada 2020. godine Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i…
listopada 06, 2020

Čestitke Robertu Košti na nagradi na Festivalu Mali Marulić

Novo priznanje za Kazalište lutaka Zadar. Na 13. Festivalu hrvatske drame za djecu Mali…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA