Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

31. obljetnica osnutka postrojbe specijalne jedinice policije - SJP Poskoci

Posted On Petak, 15 listopada 2021 15:10
Održano je svečano obilježavanje 31. obljetnice osnutka postrojbe specijalne jedinice policije - SJP Poskoci. Održano je svečano obilježavanje 31. obljetnice osnutka postrojbe specijalne jedinice policije - SJP Poskoci.

U petak 15. listopada 2021. održano je svečano obilježavanje 31. obljetnice osnutka postrojbe specijalne jedinice policije - SJP Poskoci. U sklopu obilježavanja obljetnice pripadnici SJP Poskoci su obišli Spomen sobu poginulih suboraca kao čin počasti i zahvale te očuvanja uspomena na njihova herojska djela u Domovinskom ratu. Obilježavanje obljetnice započelo je odavanjem počasti na mjestu osnutka postrojbe, ispred zgrade bivšeg odmarališta Čazmatrans na Relji u Zadru na mjestu gdje je postavljeno spomen obilježje za poginule pripadnike SJP Poskoci te na Gradskom groblju kod Središnjeg križa gdje su položeni  vijenci i upaljene svijeće. Ovom prilikom počast su odala izaslanstva Policijske uprave Zadarske predvođeno načelnikom Policijske uprave Antonom Dražinom, Zadarske županije predvođeno zamjenikom župana Šimom Vickovićem, Grada Zadra predvođeno gradonačelnikom Brankom Dukićem, roditelji poginulih pripadnika postrojbe SJP Poskoci te brojni predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata.

Prije 31 godinu, točnije 15. listopada 1990. godine osnovana je Jedinica za posebne namjene Policijske uprave Zadar, poznatija kao Poskoci. Bila je to prva postrojba specijalne policije osnovana u Republici Hrvatskoj. Prije Poskoka u Hrvatskoj je postojala samo jedinica za posebne namjene Lučko, nekadašnjeg RSUP-a, pa se poskoci smatraju začetnicima postrojba specijalne policije koje su osnivane po tadašnjim policijskim upravama. Jezgru Poskoka činilo je u početku 30 pripadnika koji su završili prvi tečaj za hrvatske redarstvenike. Na početku ožujka 1991. godine od Jedinice za posebne namjene osniva se Specijalna jedinica policije PU Zadarske. Prvi zapovjednik postrojbe bio je Đuro Župan. Tijekom postojanja, dužnost zapovjednika Poskoka obnašali su: Svemir Vrsaljko, Nikola Šindija i Anton Dražina. Kad je 2001. došlo do reorganizacije MUP-a, ugasila se i ova, jedna od najelitnijih postrojbi Specijalne policije MUP-a RH. Danas, kao slijednica Specijalne jedinice policije "Poskoci" egzistira Interventna jedinica policije PU Zadarske.

Pročitano 629 puta

Zadnje objave

listopada 01, 2022

Zadarska županija odobrila sredstva za sufinanciranje izgradnje sunčanih elektrana za proizvodnju električne energije u kućanstvima

Na Javni poziv za sufinanciranje mjera energetske obnove obiteljskih kuća na području…
Javna priznanja za 2022. godinu
rujna 29, 2022

Dan Općine Preko: Ugljanci dobili novouređeni društveni dom

Otvorenjem novoobnovljenog Društvenog doma, svečanom sjednicom Općinskog vijeća i…
Župan Božidar Longin u Domu županije upriličio je primanje za zadarske sportaše, jedriličare Šimu i Mihovila Fantelu te hrvača Roka Striku
rujna 28, 2022

Primanje za brončane sportaše – braću Fantela i Roka Striku

Župan Božidar Longin u Domu županije upriličio je primanje za zadarske sportaše koji su…
rujna 27, 2022

Zadarska županija dodijelila 500 tisuća kuna potpora mikro poduzetnicima

Nakon provedenog javnog poziva, ukupno su 33 mikro poduzetnika s područja Zadarske…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA