Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image
×

Upozorenje

JUser: :_load: Nije moguće učitavanje korisnika sa ID: 780

Svečano otvorena Kneževa palača

Posted On Ponedjeljak, 13 veljače 2017 14:48

Premijer Andrej Plenković svečano je otvorio obnovljenu Kneževu palaču u petak navečer, a svečanom činu prisustvovali su: potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrtništva Martina Dalić, ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac, ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek, župan Stipe Zrilić,izaslanik predsjednika Sabora Marko Vučetić, ravnateljica Sveučilišta u Zadru Dijana Vican i drugi uzvanici. Sve njih, kao i mnoštvo Zadrana koji su se okupili na Poljani Šime Budinića, pozdravio je zadarski gradonačelnik Božidar Kalmeta: - Zadarska kulturna scena vratila se u svoj dom, ovo je večer u kojoj slavimo simbol Zadra, jer Kneževa je palača istinski simbol zadarske umjetnosti, spomeničke baštine, urbanog i kulturnog identiteta. Kneževa je palača simbol ratnog stradanja, simbol pobjede i obnove i simbol neuništivosti ovoga, više od tri tisuće godina, staroga grada. Za nas Zadrane ova Palača nije samo spomenička baština, ovo je mjesto za koje nas vežu najdublja sjećanja i emocije, od Gradske knjižnice, Glazbene škole, baletnih koraka, zvukova Gradske glazba, zbora Zoranić, vijesti Radio Zadra... ali i svirepog granatiranja početkom listopada 1991. godine, kada je bivša JNA iz vojarni ovdje u gradu, pucala namjerno i bešćutno i razorila ovo vrijedno zdanje. Obnova Kneževe palače od nacionalnog je, ali i europskog značaja, jer je ovo i jedan od prvih realiziranih projekata u Hrvatskoj financiranih iz strukturnih fondova Europske unije, a ujedno ovo je najveća pojedinačna investicija iz tih fondova u hrvatsku kulturnu baštinu. Ukupan trošak obnove i opreme je bio 44 milijuna kuna, od toga 35 milijuna iz europskih fondova. Prije toga također smo ulagali 12,5 milijuna kuna jer je trebalo sanirati zid, krov i sve ostalo. Završetkom ovoga projekta obnove postavili smo Zadar na važno mjesto kulturne karte Europe i vratili zadarsku kulturu ondje gdje pripada. Dobrodošli Zadrani u svoju palaču! - kazao je Kalmeta. - Zadar je veliki hrvatski povijesni grad s velikim doprinosom našoj hrvatskoj baštini. Tijekom agresije na Hrvatsku, nažalost stradala je Kneževa palača i trebalo je puno napora da se ona obnovi, nastavio je premijer Plenković. - Projekt je izveden iz strukturnih fondova, ali i zajedničkom inicijativom svih institucija i hvala svima koji su sudjelovali. Visoki standardi koji danas čine Kneževu palaču, uz doprinos arhitekata gospođe Letilović i gospodina Pedišića kojim također zahvaljujem, snažan su signal daljnjem razvoju kulture u gradu Zadru. Sa zadovoljstvom otvaram obnovljenu Kneževu palaču, s naznakom i obećanjem Vlade, a osobito ministrice Žalac i Obuljen, da nakon Kneževe palače slijedi i obnova Providurove palače - poručio je Plenković, nakon čega je uslijedio obilazak Kneževe palače.

Pročitano 2132 puta

Zadnje objave

rujna 27, 2021

Zadarska županija uvećala je kreditni potencijal Programa kreditiranja poduzetništva i obrta za 10 milijuna kuna

Uvažavajući pozitivna iskustva s kreditiranjem poduzetništva i potrebu da se malim i…
US 1 - Župan Longin i gradonačelnik Dukić u Domu Zadarske županije ugostili su predstavnike Veleposlanstva SAD-a u RH
rujna 20, 2021

Predstavnici Veleposlanstva SAD-a u posjetu Zadarskoj županiji

Župan Božidar Longin i gradonačelnik Branko Dukić sa suradnicima, u Domu Zadarske…
kolovoza 30, 2021

Župan Longin sa suradnicima na obilježavanju Dan Općine Vir

Dan općine Vir i blagdan Glavosjeka Sv. Ivana Krstitelja svečano je obilježen u nedjelju,…
Ministrica Vučković i župan Longin sa suradnicima u posjetu pogonima tvrtke Mišlov
kolovoza 27, 2021

Svečano obilježen Dan općine Poličnik

U petak, 27. kolovoza svečano je obilježen Dan općine Poličnik i blagdan nebeskog…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA