Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image
×

Upozorenje

JUser: :_load: Nije moguće učitavanje korisnika sa ID: 780

Svečano otvorena Kneževa palača

Posted On Ponedjeljak, 13 veljače 2017 14:48

Premijer Andrej Plenković svečano je otvorio obnovljenu Kneževu palaču u petak navečer, a svečanom činu prisustvovali su: potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrtništva Martina Dalić, ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac, ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek, župan Stipe Zrilić,izaslanik predsjednika Sabora Marko Vučetić, ravnateljica Sveučilišta u Zadru Dijana Vican i drugi uzvanici. Sve njih, kao i mnoštvo Zadrana koji su se okupili na Poljani Šime Budinića, pozdravio je zadarski gradonačelnik Božidar Kalmeta: - Zadarska kulturna scena vratila se u svoj dom, ovo je večer u kojoj slavimo simbol Zadra, jer Kneževa je palača istinski simbol zadarske umjetnosti, spomeničke baštine, urbanog i kulturnog identiteta. Kneževa je palača simbol ratnog stradanja, simbol pobjede i obnove i simbol neuništivosti ovoga, više od tri tisuće godina, staroga grada. Za nas Zadrane ova Palača nije samo spomenička baština, ovo je mjesto za koje nas vežu najdublja sjećanja i emocije, od Gradske knjižnice, Glazbene škole, baletnih koraka, zvukova Gradske glazba, zbora Zoranić, vijesti Radio Zadra... ali i svirepog granatiranja početkom listopada 1991. godine, kada je bivša JNA iz vojarni ovdje u gradu, pucala namjerno i bešćutno i razorila ovo vrijedno zdanje. Obnova Kneževe palače od nacionalnog je, ali i europskog značaja, jer je ovo i jedan od prvih realiziranih projekata u Hrvatskoj financiranih iz strukturnih fondova Europske unije, a ujedno ovo je najveća pojedinačna investicija iz tih fondova u hrvatsku kulturnu baštinu. Ukupan trošak obnove i opreme je bio 44 milijuna kuna, od toga 35 milijuna iz europskih fondova. Prije toga također smo ulagali 12,5 milijuna kuna jer je trebalo sanirati zid, krov i sve ostalo. Završetkom ovoga projekta obnove postavili smo Zadar na važno mjesto kulturne karte Europe i vratili zadarsku kulturu ondje gdje pripada. Dobrodošli Zadrani u svoju palaču! - kazao je Kalmeta. - Zadar je veliki hrvatski povijesni grad s velikim doprinosom našoj hrvatskoj baštini. Tijekom agresije na Hrvatsku, nažalost stradala je Kneževa palača i trebalo je puno napora da se ona obnovi, nastavio je premijer Plenković. - Projekt je izveden iz strukturnih fondova, ali i zajedničkom inicijativom svih institucija i hvala svima koji su sudjelovali. Visoki standardi koji danas čine Kneževu palaču, uz doprinos arhitekata gospođe Letilović i gospodina Pedišića kojim također zahvaljujem, snažan su signal daljnjem razvoju kulture u gradu Zadru. Sa zadovoljstvom otvaram obnovljenu Kneževu palaču, s naznakom i obećanjem Vlade, a osobito ministrice Žalac i Obuljen, da nakon Kneževe palače slijedi i obnova Providurove palače - poručio je Plenković, nakon čega je uslijedio obilazak Kneževe palače.

Pročitano 2965 puta

Zadnje objave

listopada 01, 2022

Zadarska županija odobrila sredstva za sufinanciranje izgradnje sunčanih elektrana za proizvodnju električne energije u kućanstvima

Na Javni poziv za sufinanciranje mjera energetske obnove obiteljskih kuća na području…
Javna priznanja za 2022. godinu
rujna 29, 2022

Dan Općine Preko: Ugljanci dobili novouređeni društveni dom

Otvorenjem novoobnovljenog Društvenog doma, svečanom sjednicom Općinskog vijeća i…
Župan Božidar Longin u Domu županije upriličio je primanje za zadarske sportaše, jedriličare Šimu i Mihovila Fantelu te hrvača Roka Striku
rujna 28, 2022

Primanje za brončane sportaše – braću Fantela i Roka Striku

Župan Božidar Longin u Domu županije upriličio je primanje za zadarske sportaše koji su…
rujna 27, 2022

Zadarska županija dodijelila 500 tisuća kuna potpora mikro poduzetnicima

Nakon provedenog javnog poziva, ukupno su 33 mikro poduzetnika s područja Zadarske…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA