Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Župan Longin otvorio 8. Međunarodni festival čipke u Pagu

Posted On Petak, 23 lipnja 2017 15:02

U petak, 23. lipnja 2017. godine u Pagu je otvoren 8. Međunarodni festival čipke kojeg je kao osobni izaslanik predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović pod čijim se visokim pokroviteljstvom odvija manifestacija, otvorio župan Zadarske županije Božidar Longin.

"Naši hrvatski otoci prostori su ljepote i tisuću priča . U tom kontekstu otok Pag svoju priču pripovijeda kroz fijuke bure, pripovijeda ju mirisom aromatičnog bilja i sira, okusom soli i čuvene janjetine te koncem ušivenim malim umjetničkim djelima koja su glas Paga prenijele diljem svijeta"- rekao je na otvaranju izaslanik predsjednice župan Božidar Longin. Podsjetio je i da je Paška čipka prije 7 godina upisana na UNESCO- vu listu materijalne kulturne baštine , ali i da je njena vrijednost prepoznata još od vremena kada je carica Marija Terezija na svom dvoru imala pašku čipkaricu koja je za nju šivala čipku.

Na svečanosti otvaranja festivala bila je i veleposlanica Republike Slovenije u Hrvatskoj ni.e. Smiljana Knez te državna tajnica u Ministarstvu kulture Republike Slovenije Damjanovic Pečnik. Naime, Festival čipke po prvi puta ima zemlju partnera- Sloveniju što je rezultat dugogodišnje suradnje sa slovenskim čipkarskim udrugama.

U ime domaćina nazočne je pozdravio gradonačelnik Paga Ante Fabijanić.

U programu su nastupili pjevači paških pučkih napjeva Ante Kurilić- Viola i Jelkica Tičić, najmlađi članovi KUD-a Družina i klapa Sol.

Na ovogodišnjem Festivalu čipke sudjeluju čipkarice iz Slovenije, Francuske, Velike Britanije, Nizozemske, Švicarske, Italije, Češke , Rusije, Japana i hrvatske čipkarice paške i lepoglavske te čipkarice iz Sikirevaca i Splita.

Organizatori su Turistička zajednica Grada Paga, Grad Pag i Udruga paških čipkarice "Frane Budak". Pokrovitelji su Ministartvo kulture Republike Hrvatske , Ministarstvo kulture Republike Slovenije, Zadarska županija i Turistička zajednica Zadarske županije.

Pročitano 1658 puta

Zadnje objave

listopada 16, 2021

NAJAVA 3. sjednice Županijske skupštine Zadarske županije

3. sjednica Županijske skupštine Zadarske županije održat će se dana 22. listopada…
Zajednička fotografija u Domu Zadarske županije
listopada 13, 2021

Primanje u Domu županije za srebrne jediličarke i atletičara Gašpara

Župan Božidar Longin u Domu Zadarske županije primio je jedriličarke Eniju Ninčević i…
Državni tajnik Šime Erlić je uručio s pet ugovora za sufinanciranje EU projekata u vrijednosti od oko 25 milijuna kuna
listopada 08, 2021

Državni tajnik Šime Erlić uručio pet ugovora vrijednih 25 milijuna kuna

Državni tajnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić danas…
listopada 06, 2021

„Welcome“ nagrade za najbolje iznajmljivače u Zadarskoj županiji u 2021. godini

Projekt „Welcome“ nagrade za najbolje iznajmljivače u Zadarskoj županiji predstavlja…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA