Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Obilježena 26. obljetnica utemeljenja 112. brigade

Posted On Srijeda, 28 lipnja 2017 10:56

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod Središnjeg križa na Gradskom groblju Zadar obilježena je 26. godišnjica osnivanja 112. brigade HV-a. Nakon što su vijence položili roditelji poginulih branitelja, to su učinili i ratni zapovjednici Marko Čulina i general bojnik Mladen Fuzul. Počast poginulim braniteljima odali su u ime Zadarske županije, predsjednik Županijske skupštine Željko Lončar, zamjenici župana Šime Vicković i Šime Mršić i pročelnik UO za zdravstvo Bernard Maruna. U ime Grada Zadra vijennac su položili gradonačelnik Branko Dukić i zamjenici Jagoda Surać i Ante Babić. Poginulih pripadnika 112. sjetili su se i pripadnici PU zadarske te mnogobrojne udruge proistekle iz Domovinskog rata.

112. brigada majka je svih zadarskih postrojbi iz Domovinskog rata. Osnovana je 28. lipnja 1991. kao 112. brigada ZNG (Zbora narodne garde) Zadar. Bila je tad jedna od brojčano najvećih postrojbi Hrvatske vojske, sastavljena doslovce od zadarskog i puka njegovog kraja. Pokrivala je jednu od najvećih zona odgovornosti neke postrojbe u Domovinskom ratu, od Karlobaga do Stankovaca. Brigada je bila odgovorna za bojišnicu dugu skoro 150 km. Do međunarodnog priznanja 15. siječnja 1992. brigada je brojila 6.800 pripadnika. U jednom trenutku 112. je imala 10 bojni i bila je najveća postrojba takve vrste u Hrvatskoj vojsci. Tijekom rata kroz nju je prošlo 10.800 hrvatskih branitelja.

Pročitano 1609 puta

Zadnje objave

listopada 16, 2021

NAJAVA 3. sjednice Županijske skupštine Zadarske županije

3. sjednica Županijske skupštine Zadarske županije održat će se dana 22. listopada…
Zajednička fotografija u Domu Zadarske županije
listopada 13, 2021

Primanje u Domu županije za srebrne jediličarke i atletičara Gašpara

Župan Božidar Longin u Domu Zadarske županije primio je jedriličarke Eniju Ninčević i…
Državni tajnik Šime Erlić je uručio s pet ugovora za sufinanciranje EU projekata u vrijednosti od oko 25 milijuna kuna
listopada 08, 2021

Državni tajnik Šime Erlić uručio pet ugovora vrijednih 25 milijuna kuna

Državni tajnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić danas…
listopada 06, 2021

„Welcome“ nagrade za najbolje iznajmljivače u Zadarskoj županiji u 2021. godini

Projekt „Welcome“ nagrade za najbolje iznajmljivače u Zadarskoj županiji predstavlja…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA