Image
Image

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image
Image

Obilježena 26. obljetnica utemeljenja 112. brigade

Posted On Srijeda, 28 lipnja 2017 10:56

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod Središnjeg križa na Gradskom groblju Zadar obilježena je 26. godišnjica osnivanja 112. brigade HV-a. Nakon što su vijence položili roditelji poginulih branitelja, to su učinili i ratni zapovjednici Marko Čulina i general bojnik Mladen Fuzul. Počast poginulim braniteljima odali su u ime Zadarske županije, predsjednik Županijske skupštine Željko Lončar, zamjenici župana Šime Vicković i Šime Mršić i pročelnik UO za zdravstvo Bernard Maruna. U ime Grada Zadra vijennac su položili gradonačelnik Branko Dukić i zamjenici Jagoda Surać i Ante Babić. Poginulih pripadnika 112. sjetili su se i pripadnici PU zadarske te mnogobrojne udruge proistekle iz Domovinskog rata.

112. brigada majka je svih zadarskih postrojbi iz Domovinskog rata. Osnovana je 28. lipnja 1991. kao 112. brigada ZNG (Zbora narodne garde) Zadar. Bila je tad jedna od brojčano najvećih postrojbi Hrvatske vojske, sastavljena doslovce od zadarskog i puka njegovog kraja. Pokrivala je jednu od najvećih zona odgovornosti neke postrojbe u Domovinskom ratu, od Karlobaga do Stankovaca. Brigada je bila odgovorna za bojišnicu dugu skoro 150 km. Do međunarodnog priznanja 15. siječnja 1992. brigada je brojila 6.800 pripadnika. U jednom trenutku 112. je imala 10 bojni i bila je najveća postrojba takve vrste u Hrvatskoj vojsci. Tijekom rata kroz nju je prošlo 10.800 hrvatskih branitelja.

Pročitano 1310 puta

Zadnje objave

kolovoza 03, 2020

Projekt PRIZEFISH - “Upravljanje eko-inovativnim lancima opskrbe u ribarstvu, kako bi se postigla dodana vrijednost jadranskih ribljih proizvoda”

U sklopu projekta PRIZEFISH (Piloting of eco-innovative fishery supply-chains to market…
srpnja 31, 2020

Župan čestitao Kurban-bajram

Župan Božidar Longin u povodu velikog islamskog blagdana, Kurban-bajrama, uputio je…
srpnja 24, 2020

Zadarskoj županiji i ove godine petica iz transparentnosti

Zadarska županija i ove godine je na samom vrhu transparentnosti, prema istraživanju…
srpnja 17, 2020

Završeni radovi na sanaciji luke Silba Žalić vrijedni deset milijuna kuna

Završeni su radovi na sanaciji rive i trajektnog pristaništa u luci Žalić na otoku Silbi,…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA