Image
Image

en gb

 

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

Župan Longin Veliku Gospu obilježio na Pagu

Posted On Srijeda, 16 kolovoza 2017 08:17

Povodom blagdana Velike Gospe, zadarski župan Božidar Longin sudjelovao je na procesiji od Svetišta Majke Božje u Starome gradu do zborne crkve Marijina uznesenja u Gradu Pagu gdje je nazočio na svečanom misnom slavlju kojeg je predvodio nadbiskup zadarski, msgr. Želimir Puljić. Na svečanoj proslavi Stomorine Paške bili su i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, župan Ličko-senjski Darko Milinović i saborski zastupnik iz Novalje Marijan Kustić, a domaćin im je bio gradonačelnik Paga Ante Fabijanić.

Paška se Gospa posebno štuje u gradu Pagu i okolici od 1885. godine kad je Grad po Njezinom zagovoru čudesno oslobođen od kolere koja je tada harala po čitavoj južnoj Hrvatskoj. Naime u Pagu se od 1852. do 1885. godine u intervalima pojavio trbušni tifus, kolera. Bila je epidemija. Tada su groblja iseljena iz grada i iz crkava. Procesija je nastala spontano, Pažani su vapeći i moleći uzeli kip Majke Božje i donijeli ga u Pag. Procesiju je predvodio tadašnji paški župnik don Šime Meštrović (1813.-1867.). Zadnje žrtve epidemije pokopane su na dan sv. Roka 16. kolovoza. Taj čudotvorni prestanak epidemije. Pažani su pripisivali zagovoru Majke Božje. Tada su se Pažani zavjetovali da će svake godine za blagdan Velike Gospe donositi kip u Pag, i da će se 22 dana u Zbornoj crkvi moliti krunica. Tako je ostalo do danas. U Pagu se ovaj blagdan Velike Gospe naziva još i Stomorina. Značenje tog naziva ima više tumačenja. Po religijskim tumačenjima govori se da ono dolazi od latinske riječi „Sancta Maria“, što znači sveta Marija. Drugo tumačenje navodi da je ta riječ proizašla iz činjenice kako je u to vrijeme umiralo puno ljudi, ili kako se navodi „sto ljudi umiraše“. Pa je iz toga nastala riječ Stomorina koja označava sto mrtvih.

Jedan paški pjesnik ovako je spjevao taj događaj:

 

Tad im Gospe usliši molenja,

Bože mili velikog znamenja,

Taj dan isti već bolest pristade,

Nitko više tad metav ne pade.

Treba istaknuti da je Stomorina najveći blagdan koga Pažani slave. Vjernici s cijelog otoka dolaze u Pag na taj Blagdan. Velik dio njih pješači noć prije iz svojih mjesta do Svetišta, i mole se Majci Božjoj.

Pročitano 1161 puta

Zadnje objave

listopada 16, 2021

NAJAVA 3. sjednice Županijske skupštine Zadarske županije

3. sjednica Županijske skupštine Zadarske županije održat će se dana 22. listopada…
Zajednička fotografija u Domu Zadarske županije
listopada 13, 2021

Primanje u Domu županije za srebrne jediličarke i atletičara Gašpara

Župan Božidar Longin u Domu Zadarske županije primio je jedriličarke Eniju Ninčević i…
Državni tajnik Šime Erlić je uručio s pet ugovora za sufinanciranje EU projekata u vrijednosti od oko 25 milijuna kuna
listopada 08, 2021

Državni tajnik Šime Erlić uručio pet ugovora vrijednih 25 milijuna kuna

Državni tajnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić danas…
listopada 06, 2021

„Welcome“ nagrade za najbolje iznajmljivače u Zadarskoj županiji u 2021. godini

Projekt „Welcome“ nagrade za najbolje iznajmljivače u Zadarskoj županiji predstavlja…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA