Image
Image

Adresa:

Božidara Petranovića 8, 23000 Zadar

Telefon:

023/350-350 (Centrala)

Službena email adresa:

zupanija@zadarska-zupanija.hr

Image

MONOGRAFIJA KIPARSKI BREVIJAR FRA JOAKIMA GREGOVA

Posted On Ponedjeljak, 14 kolovoza 2017 15:35

U Gradskoj loži, pod pokroviteljstvom Zadarske županije, predstavljena je monografija “Kiparski brevijar” autorice Andriane Ciprić. Riječ je o knjizi koja donosi osvrt na umjetnička djela poznatog akademskog kipara, svećenika fra Joakima Jakija Gregova.“Kiparski brevijar” sažima čak četiri desetljeća iznimno plodnog rada fra Joakima Gregova, koji je rodom s otoka Pašmana, a trenutno živi na Hvaru. Riječ je o posebnom djelu u kojem se nalaze čak 72 različite kritike, po jedna zasebna za svako prikazano djelo.

- “Kiparski brevijar” nastao je na neuobičajen način: za svaki rad ili skulpturu prvo napišem jedno razmatranje o toj temi i prema tom razmatranju onda radim skulpturu. Na temelju mog takvog rada profesorica Andriana Ciprić napisala je kritiku – samozatajno je rekao fra Joakim, dodavši da da se u ljepoti krije dobrota te da je inspiracija koju se može naći u svetačkom životu, prirodi i ljepoti oko nas samo početak na kojemu tek treba raditi. 

Njegov rad – brojne skulpture, slike na platnu, temperu na drvetu, vitraže i ikonografiju vidjele su tisuće ljudi u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Sloveniji, Njemačkoj, Italiji, Švicarskoj, SAD-u i Kanadi. Oko 60 posto umjetničkog rada po motivima svrstava se u sakralne teme, a dio je i svjetovne tematike. 

- Čestitke svima koji su dali svoj obol u ovoj lijepoj umjetničkoj priči. Fra Joakim je veliki umjetnik i drago mi je da sam nazočio promociji ove monografije. Proveo sam ugodnu večer u društvu dragih ljudi – istaknuo je župan Zadarske županije Božidar Longin.

Pročitano 1034 puta

Zadnje objave

svibnja 24, 2020

Županova čestitka povodom Ramazanskog bajrama

Župan Božidar Longin u povodu proslave Ramazanskog bajrama uputio je čestitku glavnom…
svibnja 13, 2020

Unatoč koronavirusu: Nastavlja se izgradnja ključnih infrastrukturnih projekata za otočane

Unatoč pandemiji koronavirusa koja je paralizirala značajan dio gospodarskih aktivnosti,…
svibnja 12, 2020

NAJAVA 18. izvanredne elektronske sjednice Županijske skupštine Zadarske županije

18. izvanredna elektronska sjednica Županijske skupštine Zadarske županije održati će se…

IZJAVA O ZAŠTITI PRIVATNOSTI I SIGURNOSTI OSOBNIH PODATAKA